| niku_2331 a întrebat:

Daca sunt pe lista de disponibilizari dar mi se ofera loc de munca in aceeasi intreprindere in alta localitate, mai pot primi ajutor de somaj in cazul in care refuz acest loc de munca?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In cazul in care angajatorul v-a oferit un alt loc de munca, ce corespunde pregatirii dumneavoastra profesionale, angajatorul poate dispune concedierea dumneavoastra "pentru motive care tin de persoana salariatului". In acest caz, din pacate, nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj, in condiile Legii nr. 76/2002.

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Din cate stiu, daca refuzat vi se desface contractul de munca si nu beneficiati de somaj. Conform contractului de munca între angajator si angajat, angajatorul e obligat la schinbarea locului de munca sa ofere toate conditiile ca dumneavoastra sa efectuati profesia în care sunteti calificat.