| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dau eu demisia, pot primi ajutor de somaj?

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Se desface contractul de munca la cerere, deci nu puteti primi ajutor de somaj, chiar daca din salariu v-au fost retinute anumite sume, alocate la somaj.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Din pacate, nu poti beneficia de indemnizatie de somaj. Pentru ca sa primesti indemnizatia, una dintre conditii este ca desfacerea contractului de munca sa nu se fi facut din motive imputabile tie.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Categoric nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Legislatia muncii nu prevede ca cel care isi da demisia sa beneficize de somaj.
Numai daca firma se inchide sau da faliment, poti intra in somaj.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai pierdut locul de munca, in cat timp poti depune cererea de ajutor de somaj? exista o perioada determinata?