| conrob a întrebat:

Daca te duci la politie si le zici ca se lua cineva de tine, adica ca te lovea la scoala, e posibil sa aiba probleme si profesorii sau elevii? adica sa fie interogati? ca nu as vrea asta, as vrea doar sa il faca pe acel agresor sa nu mai aiba treaba cu mine fara sa le zic la profesori, imi place mai mult sa ma duc la politie si pare si mai sigur asa! chiar si daca ma loveste usor, poate sa rezolve politia treaba? dar daca ma injura doar cu profesorii pot rezolva, cu politia nu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci plangere penala o sa fie ascultati ca martori cei care au fost de fata la agresiune, indiferent ca sunt profesori sau elevi.
Inainte de a face plangere penala ar fi bine sa incerci o rezolvare la scoala, asa ca vorbeste cu dirigintele.

| SorinelF86 a răspuns:

Vorbeste cu parintii si cu dirigintele prima data, daca dirigintele nu te ajuta incearca cu un profesor cu care te intelegi bine, cu care sa mergi la directiune. daca faci plangere la politie si ai acuzatii grave de adus, o sa vina politia la scoala sa vb cu agresorul si probabil o sa te intrebe daca ai martori. daca mergi la politie doar pentru niste injuraturi sau un pumn in umar e posibil sa nu te bage nimeni in seama. asa ca vb cu ceva profesori iar daca nu inceteaza si scoala nu ia masuri mergi la politie

| Jessicathiemann a răspuns:

Directorul o poate rezolva, exmatriculare, comisie sau avertismente in cazuri mai rele intervine politia.

| Manuela2468 a răspuns:

Este clar ca dirigintele acelui copil va fi interogat, dar ceilalti profesori nu cred ca au treaba. Nu prea cred ca politia ar avea ce sa faca

| Stefan7123 a răspuns:

Sa stii ca ar trebui sa chemi parintii nu politia probabil...dar parerea mea