| Nimeni91 a întrebat:

Am auzit la televizor ca din toamna, cel mai posibil, se va face scoala hibrid. Voi ce parere aveti despre acest lucru? Mie mi se pare putin complicat ca profesorul sa fie atent si la cei din clasa si la cei de acasa si la fel si cu tezele semestriale, care cred ca se vor sustine in doua transe. Eu nu prea am inteles cum merge acest lucru, deoarece ar trebui scurtata si programa, din cauza ca poate nu va fi timp pentru toate acestea, intrucat online nu prea poti nota elevii astfel incat nota sa fie cat de cat apropiata de ceea ce stie cu adevarat elevul respectiv.
Voi ce credeti despre acest model de predare hibrida? Cum vi s-a parut scoala online din anul scolar precedent? Ati mai vrea sa faceti numai scoala online? Eu una nu am invatat mai nimic cat am facut scoala online, deoarece tot ce faceam era sa facem conspect la lectiile pe care le trimiteau profesorii pe diferite platforme si numai cu 2-3 profesori am intrat in apel video. Eu acum trec in clasa a 11-a si tare imi e teama ca nu voi lua bacul, cel mai tare ma tem de proba la istorie.
Ceea ce m-a mai deranjat la scoala online a fost ca profesorii nu faceau ei grupurile (desi ar fi putut sa le faca si sa trimita un link pe grupul de profesori pe care l-a facut diriginta) si il puneau pe cate un coleg de clasa sa le faca, astfel ca eu am avut ceva probleme cu acest lucru si nu am putut intra la toate orele. La voi cum a fost?

14 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Asta nu e școală online. E in dezastru online.

Dacă lucrurile se făceau așa cum trebuiau făcute te asigur că înțelegeai.

Profesorii nu sunt pregătiți, resursele nu sunt suficiente.

| Nimeni91 explică (pentru PainTech):

Exact asa este. Multi profesori nu au echipamentul necesar, ci si mai multi copii nu su nici macar electricitate. Stiu ca nu va iesi mare lucru, insa ce se poate face? Cei de sus comanda, fara sa ofere resurse, iar oamenii de rand trebuie sa se conformeze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aș zice că cel mai bine ar fi să se înceapă școala ca și până acum, în modul clasic. Elevii să poarte măștii în sălile de clasă, la fel și profesorii. Nu știu de ce nu iau în calcul guvernanții ideea aceasta.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Da, si eu as vrea sa incepem tot in acelasi fel, insa toata lumea se va impotrivi daca se va decide sa fie asa, intrucat se tem asa de mult de virus, incat numai prin baruri si in vacante stau. Ar fi foarte greu si hibrid si online, foarte multi nu au resurse si altii nu vor. Mie, de exemplu, mi-a fost foarte greu in mod online, deoarece nu am fost in toate grupurile, ba nu am avut semnal la net ori nu imi mergeau aplicatiile.

| DanielDanny a răspuns:

Nu am citit toata intrebarea, si nu mai sunt in scoala! Dar vreau sa iti spun cum ar fi mai bine!

Cei care pot merge la scoala (sa zicem jumatate din clasa) sa mearga, cine nu, sa stea acasa! Acum vine partea de hibrid-online! Cei care sunt la scoala le transmit si celor de acasa in timp real prin zoom sau ce se mai foloseste acum lectia care se preda (imaginea live cu tabla profesorul in timp ce preda! Si gata cu balciul, jumatatea de elevi de la scoala ii pune distantati in banca si cei de acasa primesc informatia in acelasi timp!

Si ca sa nu fie supoarare ca "Eu de ce sa merg la scoala si altii sa stea acasa?" Sa se faca rotatie in fiecare saptamana! Si informatia o primesc toti in acelasi timp orice ar fi!

| Nimeni91 explică (pentru DanielDanny):

Eu, de exemplu, as vrea sa merg la scoala, si cred ca poate ar fi mai bine daca ar face si un formular, iar ei care vor sa faca numai online, sa faca numai online, iar cei care vor sa mearga la scoala, sa mearga numai la scoala.

| DanielDanny a răspuns (pentru Nimeni91):

Corect! Si dupa ce se hotaraste cine vrea la scoala is cine nu, daca cei care vor la scoala sunt mai multi de jumatate, sa se roteasca intre ei saptamanal!
Dar idea principala este ca cei de acasa sa primeasca aceeasi informatie in acelasi timp!

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru DanielDanny):

Dar întrebarea este cum vor primi aceeași informați live cei de acasă, dacă școala nu dispune de resurse...

| Nimeni91 explică (pentru unu3doi2trei1):

Asta e lucrul la care ma gandesc si eu, nu cred ca o sa iasa prea bine. Poate ar fi o solutie sa scurteze programa si o saptana vin unii, in urmatoarea vine cealalta jumatate.....sau se fac tot conspecte acasa si la scoala se preda altceva si se face evaluarea...nu stiu. Va fi mai greu decat este online

| DanielDanny a răspuns (pentru unu3doi2trei1):

Da, asta e cea mai mare problema care nu prea se poate rezolva pentru ca cei de la putere in loc sa aloce banii catre sanatate, educatie si ce mai e important, si-au facut lor pensii speciale in timp ce la armate si medici le spuneau ca sunt nesimtite!
Si acum colac peste pupaza, stiti voi cine se lauda ca vom primi bani de la europa si o sa faca infrastructuri si cai ferate si nu mai stiu ce, pai stai asa ca infrastructura trebuia facuta de acu 10-20 de ani, de ce nu te concentrezi pe ce e important, pe sanatate, educatie, pensionari care abia traiesc de pe o zi pe alta, copii care nu pot avea o educatie corecta, situatia de criza in care ne aflam...

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Nu cred că va ieși cine știe ce. Nu toate școlile au infrastructura necesară să susțină acest sistem și nu vorbesc numai de școlile din rural, ci și despre multe din urban.

| Jackpot2 a răspuns:

Îți spun că on cazul nostru am avut profi care nu știu sa între pe classroom, pe google meet nici vorba sa știe sa foloseasca Adservio... Școala on line a fost pur și simplu bătaie de joc la adresa noastră a elevilor cât și a profesorilor(puțin pentru ei ce e drept). Eu încă sper ca o sa revenim normal. Hibrid o sa fie mai oke decât online dar nu cu mult. Eu as dori sa revein la școală doar pentru caterinca și socializare(asta îmi lipsește cel mai mult)

| Nimeni91 explică (pentru Jackpot2):

Da, si mie imi lipsesc colegii, chiar daca unii erau absolut insuportabili. Este greu pentru noi toti. Si eu ma simt total depasita de situatie si ma stresez asa de mult pe aceasta tema, intrucat totul este incert. Ma gandesc: oare se vor da si absente, se vor mai sustine teze si simulari... ma streseaza incertitudinea si nu stiu cum sa ma mai relaxez.

| Gigi777 a răspuns:

Oricum ar fi, avem manuale la indemana(poate), o multime de informatii pe Wikipedia, documentare pe Youtube, brainly ne ajuta daca avem intrebari.