| piticsl a întrebat:

Daca te prinde cu etnobotanice... si recunosti ca ai fumat si ai si la tine joint si plic cu planta de aia. te aresteaza. se poate asta? ---ps. pe un prieten de-al meu l-a prins si sunt ingrijorat pentru el!-in ce categorie se incadreaza etnobotanicele. droguri de risc sau eu stiu. de mare risc?:o. dau funda la un raspuns bun!

Răspuns Câştigător
| Freeborn a răspuns:

In primul rand, sunt mai multe feluri de etnobotanice. In al doilea rand, etnobotanicele sunt in categoria drogurilor de mare risc, alaturi de cocaina si heroina. Traficul si posesia sunt pedepsite prin lege : Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) daca faptele prevazute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este ichisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

2 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

"Art. 17

Fapta persoanei care, cu intenţie, efectuează operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, pretinzând sau disimulând că acestea sunt produse autorizate potrivit legii sau a căror comercializare este permisă de lege, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă."

Citiţi mai mult: http://legeaz.net/diicot/perchezitii-diicot-etnobotanice

| testament92 a răspuns:

Poti sa ai la tine pana in 2 grame pentru consum stiu ca am fost prins o trebuit sa dau o declaratie ca sunt dependent si mi-a dat drumu acasa.