| LanguageMaster a întrebat:

Dacă toate infracțiunile ar fi imprescriptibile ar fi mai bine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ar fi mai bine, cel putin din doua motive:
-Ar fi mai putin interes in descoperirea si judecarea infractorilor si ar fi multe litigii la CEDO pentru depasirea duratei rezonabile a procesului.
-S-ar dilua sau chiar ar disparea caracterul preventiv al pedepsei.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebi in fiecare luna chestia asta

prescriptia, cum e acum, e ok sau uneori prea mare

| Balalau95 a răspuns:

NU, cineva a furat dintr-un hypermarket de foame, dupa care traieste o viata exemplara 20 de ani, are familie, copii si toata lumea il respecta, si tu vii si il bagi la parnaie pentru ce a facut cand era tanar si mort de foame, si ii distrugi viata, viata sotiei, a copiilor, si a comunitatii care vor crede ca nimic nu e sfant si deci toti sunt jigodii... TI SE PARE CORECT?!?!?