| anonim_4396 a întrebat:

Dacă un copil a injurat/jignit pe un grup (de facebock) o profesoara iar un sifonar a facut poze si i-a dat profesoarei respective, aceasta poate face ceva legal? Presupun ca oricine are dreptul la exprimare mai ales ca este un site de socializare + ca nu poate dovedi cine a fost pe acel cont.
Credeti ca poate face ceva in defavoarea elevului?

Răspuns Câştigător
| Ciumica a răspuns:

Dar tot este un act de hartuire ce te trimite acasa cu aprobarea directorului si cu absente nemotivate. Iar descrierea ta mi se pare dubioasa. Esti tu acea persoana care a facut asta?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice drept fundamental, inclusiv cel la libera exprimare, are unele limitari, una fiind aceea de a nu afecta alta persoana.
Cei care afecteaza dreptul la propria imagine pot fi actionati in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale si se pot cere daune materiale si morale. De asemenea se pot lua masuri disciplinare la scoala.

| Radu284 a răspuns:

Legal nu poate face nimic, dar daca ii este profesoara iti dai seama ca ii poate face multe chestii naspa (asta daca elevul respectiv nu este super expert la acea materie).

| Teardrop a răspuns:

Da. Îţi dă note proaste, te lasă corigent, etc.

| Ciumica a răspuns:

Deci un copil a jignit o persoana, iar un om care vinde sifoane a facut poza si i-a dat persoanei respective.
Sunt unele tari cu persoane care ajung la inchisoare pentru abuz verbal sau limbaj ofensator. Poti sa te exprimi, dar nu incat sa hartuiesti persoana cu cuvintele (injuraturi) care sunt folosite de unii romani inculti. Daca esti nemultumit pot sa te exprimi intr-un mod negativ "fin".
De ex: "Profesoara pare de un nivel inferior, este foarte enervanta si foarte autoritara..."
Elevul poate fi trimis acasa pentru "x" zile si primeste absente nemotivate.
O seara placuta!

| anonim_4396 explică (pentru Ciumica):

Conform Noului Cod Penal (2014) insulta nu mai este considerata infracțiune.

| Radu284 a răspuns (pentru Ciumica):

Da, stiu, sunt tari in care daca insulti pe cineva poti fi condamnat la moarte. In general tarile din lumea a 3-a, cu unele mici exceptii (Arabia Saudita de exemplu).

In tarile civilizate, gen SUA, este total OK sa insulti pe cineva, pentru ca ai libertatea la exprimare.

| anonim_4396 explică (pentru Ciumica):

Este un grup de elevi(pe un grup de fb) care a facut asta, nu toti.

| Ciumica a răspuns (pentru Radu284):

Adevarat, precum in Las Vegas, dar nu consider o injuratura a fi ceva "civilizat".

| Ciumica a răspuns (pentru anonim_4396):

Este de inteles acum.

| Radu284 a răspuns (pentru Ciumica):

O injuratura este sau nu o dovada de civilizatie, depinzand de context. Dar o tara care nu te lasa sa te exprimi liber este o tara total necivilizata.

| Ciumica a răspuns (pentru Radu284):

Adevarat din nou. Depinde si de context, dar spunand cuvantul "injuratura" se intelege prin definitia ei o infracțiune care constă în atingerea onoarei sau reputației unei persoane prin cuvinte, gesturi sau acte jignitoare, dar cuvantul poate avea optimizari sinonimice sau nu care sa exprime altfel nemultumirea unei persoane.
Deci imi exprim si eu opinia si mi se pare necivizilat sa injuri cum fac romanii "normali" despre mame si biserici, chiar daca subiectul este cu totul altul. happy
O seara si tie placuta!

| Radu284 a răspuns (pentru Ciumica):

Dupa ce definitie? In dex, nu este definita ca o infractiune: http://dexonline.ro/definitie/înjurătură

Da, in principiu ESTE menita sa atinga onoarea sau reputatia unei persoane, dar daca face asta, care este problema? Exista cumva dreptul sa nu fi injurat sau insultat? Daca da, unde?

| Ciumica a răspuns (pentru Radu284):

Nu ai inteles, iar daca incepi sa cauti doar cuvantul "injuratura" nu te ajuta la nimic. "injuratura" vine de la "injurie" si acesta la "injurie".
Nu este vorba de drept. Deci pe tine nu te deranjeaza, daca cineva te injura despre anumite lucruri care se abat de la subiect si pot afecta emotional persoana.
"A exprima" nu este sinonim cu "a injura".
Deci putina atentie, ai pus intrebarea de parca ai fi una dintre persoanele care injura. Asa se subintelege.
Subiect incheiat!

| Radu284 a răspuns (pentru Ciumica):

Ba da, normal ca ma deranjeaza daca am injura cineva, dar nu vad ce relevanta are asta. ma deranjeaza si daca ma paresteste iubita, asta nu inseamna ca parasirea iubitului/iubitei ar trebui sa fie ceva ilegal, nu?

""A exprima" nu este sinonim cu "a injura"."

Nu am zis asta. Dar injuratura este un sub-set al exprimarii.

"Deci putina atentie, ai pus intrebarea de parca ai fi una dintre persoanele care injura."

Da, sunt o persoana care injura. Cum sunt foarte multi. Care este problema?

| Ciumica a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tot este un act de hartuire ce te trimite acasa cu aprobarea directorului si cu absente nemotivate. Iar descrierea ta mi se pare dubioasa. Esti tu acea persoana care a facut asta?