| Andrei_Paunescu_1999 a întrebat:

Am si eu o problema. Am injurat o fata pe un grup de pe o retea de socializare si am jignit-o. Maica-sa mi-a zis ca se duce la politie si poate sa imi dea parintii in judecata. Este adevarat? ce lege e asta? unde scrie?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e grav, dar ai intrebat de lege, ca cel mai probabil nu o sa faca nimeni nimic. Vorbesc si ele sa nu taca...

Frumos din partea ta ar fi sa iti ceri scuze in primul rand

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie in Legea nr. 61/1991
articolul 2 alineat 1

Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
1) savarsirea in public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;

| Andrei_Paunescu_1999 explică (pentru suntserios):

Am doar 14 ani. atat de grav e?

| aurgrigor8 a răspuns (pentru Andrei_Paunescu_1999):

Nu chiar...o să te pună să-ți ceri scuze...

| suntserios a răspuns (pentru Andrei_Paunescu_1999):

Nu e grav, dar ai intrebat de lege, ca cel mai probabil nu o sa faca nimeni nimic. Vorbesc si ele sa nu taca...

Frumos din partea ta ar fi sa iti ceri scuze in primul rand

| miolina a răspuns:

Baiatule : o cauti pe fata, mergeti amandoi la scoala unde invata ea si in fata intregii scoli sa-i ceri iertare, in fata microfonului.

| aurgrigor8 a răspuns:

Da,se poate ajunge la judecată și chiar există această lege.ce aifacut tu se poate plătii cu o amenda sau cu câteva luni de închisoare ( depinde cât de grav ai înjurato)

| Andrei_Paunescu_1999 explică (pentru aurgrigor8):

I am spus ca e proasta si ca sa isi tunda padurea de pe fata...

| Dar13 a răspuns:

Nu te poate da in judecata, probabil maicasa o sa zica ca tu ai hartuito.