| Andrei123w a întrebat:

Daca un parinte face rate la o firma gen provident si apoi el decedeaza si mai ramane decat copilul cu sotia lui, nu se anuleaza ce mai e de platit sau cum se face mai exact?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrie in contractul de imprumut.
Pot fi 2 situatii:
1.Decedatul a facut asigurare de viata si atunci creditorul va primi banii de la firma de asigurari.
2.Nu exista asigurarea de viata si atunci mostenitorii (sotia si copilul) vor trebui sa plateasca imprumutul, bineinteles daca dupa decedat au ramas bunuri si mostenitorii accepta mostenirea.
Se poate accepta mostenirea si sub beneficiu de inventar, respectiv se vor plati datoriile numai in limita valorii mostenirii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Indiferent cum se face acest împrumut, trebuie citit foarte atent
contractul de împrumut. Acolo scrie exact ce se întâmplă.

| johnnny123 a răspuns:

Daca exista o mostenire, creditorii au prioritate fata de mostenitori.

Daca, de exemplu, parintele decedat detinea jumatate din locuinta iar mostenitorii nu vor sa preia creditul, atunci provident va solicita recuperarea banilor din vanzarea apartamentului.

Acceptarea mostenirii implica automat si preluarea datoriilor decedatului. Nu poti sa-i mostenesti doar bunurile, dar datoriile "sa se anuleze"

| Lioana a răspuns:

Trebuie să plătiți băncii datoria parintelui daca vreti sa mosteniti ceva dupa el. Daca nu platiti banca ii va vinde bunurile la licitatie.
Daca credeti ca datoria era mai mare decât valoarea bunurilor lasate de el atunci sa acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar. In acest caz banca isi va lua banii si ce ramane e al vostru. In acest caz nu va trebui sa platiti nimic peste suma obtinuta din bunurile lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

Ceva gen Provident nu este o banca ci niste camatari cu acte in regula. Mai bine mori de foame decat sa faci imprumut la ei.

| Lioana a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar daca nu e banca se aplica aceleasi reguli.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lioana):

Uimeste-mă.

| Andrei123w explică (pentru Lioana):

Ok si toti bani aia care se dau pentru cardul de sanatate sau ala de asigurare de viata nu poate provident recumpera din banii aia?