| LanguageMaster a întrebat:

Dacă un polițist îmi cere maşina în scopuri de serviciu sunt obligat să i-o dau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, esti obligat, conform L.218/2002, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART. 31.(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este învestit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:
  i) să folosească orice mijloace de transport şi comunicaţii, indiferent de proprietar sau deţinător, persoană fizică ori persoană juridică, cu excepţia celor aparţinând corpului diplomatic, pentru luarea unor măsuri legale ce nu suferă amânare şi nu pot fi aduse la îndeplinire altfel; cheltuielile vor fi achitate ulterior, la cererea proprietarilor, şi vor fi suportate din fondurile unităţilor de poliţie sau, după caz, de către persoanele care au determinat intervenţia, nu mai târziu de 15 zile;"

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are cum sa te oblige. Daca refuzi sa iesi din masina are voie sa te forteze, dar n-o va face. Si apoi mai are nevoie si de chei. Ca in multe cazuri legea prevede insa doar de forma

| Edisor27 a răspuns:

In cel mai rau caz e sa faci accident si sa o ia pentru investigari amanuntite