| anonim_4396 a întrebat:

BUNA, daca sunt oprit pe strada/in masina de catre un politist si acesta imi cere sa ma legitimez( stiind ca u am incalcat vreo lege), eu sunt obligat sa o fac?

Răspuns Câştigător
| Jolenne a răspuns:

Bună!
Ești obligat să te legitimezi doar după ce s-a legitimat polițistul. Poate fi un control de rutină, deci nu ai de ce să-ți faci probleme.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, la cererea politistului, esti obligat sa prezinti toate actele prevazute de art.35, alin.2 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.35.
  (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
Neprezentarea acestor acte constituie contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, esti obligat sa te legitimezi, iar "stiind ca u am incalcat vreo lege" e la latitudinea agentului sa constate daca ai incalcat sau nu vreo lege

| OoBunnyoO a răspuns:

Da.