| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa depun o cerere pentru micsorarea pensiei alimentare ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa faci o cerere in acest sens la judecatoria domiciliului minorului/minorilor pentru care platesti intretinerea si sa dovedesti ca s-au schimbat conditiile de la data cand s-a acordat intretinerea, respectiv ca ai un castig mai mic ori ca acum mai ai un minor in intretinere. Daca nu s-au schimbat aceste conditii nu are rost sa faci cererea.

| CosteaVlad a răspuns:

Ști bancu ăla cu 5918 nu?
5 minute de plăcere, 9 luni de așteptare, și 18 ani plătești ca prostu. big grin Asta e... happy

| PiGeY a răspuns:

Stiu ca pensia alimentara e 20% din veniturile tale lunare, parca...nu stiu exact procentul!

| mikaela_7481 a răspuns:

Trebuie sa aveti un motiv serios pentru micsorarea pensiei alimentare. in principiu se depune o cerere la Tribunal. Practic deschideti o actiune nou dar trebuie sa prezentati dovezi serioase in acest sens. Ex: somaj, micsorarea salariului, etc