| andrei28743 a întrebat:

Daca vreau sa fac o plangere penala unei firme, persoana respectiva va afla cine a depus plangerea sau poate fi anonima? Vreau sa ma autosesisez pentru o fapta a unui,, patron,,.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca va afla. Plangerea penala trebuie sa contina datele personale (cel putin numele, prenumele si domiciliul) celui care o face.
Si esti confuz, tu nu te poti "autosesiza" facand plangere penala, prin aceasta sesizezi un organ de urmarire penala (politie sau parchet) si numai daca esti victima a infractiunii. Daca esti o terta persoana poti face denunt. Si in acesta trebuie datele din plangere, denunturile anonime nu se iau in considerare, decat daca organele au si alte date privind infractiunea respectiva si denuntul aduce si ceva in plus.

| flixbuster a răspuns:

Da, va afla. Poti trimite niste informatii anonime la politie/parchet, poti da un pont anonim la presa. Dar daca faci plangere penala, o faci cu nume, prenume si act de identitate.