| Anglia111 a întrebat:

Salutare! Acuma 2 seri m-am aparat impotriva tatalui meu, eu avand 16 ani. Am fost la politie si am depus o plangere penala iar in urma acestei plangeri am beneficiat si de un ordin de protectie. El acum risca inchisoare sau amenda penala. Acuma intrebarea mea este, daca eu vreau sa imi retrag plangerea penala, procesul va mai continua si ce i se va intampla lui? Pentru ca nu as vrea sa il bag la inchisoare avand in vedere ca e prima oara cand face astfel de lucruri. Chiar am nevoie de cineva care ma poate ajuta sa imi spuna ce pot face ca el sa nu intre la inchisoare. Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti retragi plangerea penala dosarul va fi clasat si nu va mai continua urmarirea penala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă tu retragi plângerea, atunci dosarul penal se clasează. Iar un dosar penal nu înseamnă neapărat și pușcărie. Trebuie martori și probe solide. Cum toate acestea nu prea ai, oricum se va clasa dosarul mai devreme sau mai târziu.

| Sistemulxxl a răspuns:

Sper ca ai inteles ca trebuie sa pleci din casa aia. Sa fii independent.

| mi25 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Si ce va face la 16 ani ca sa traiasca si sa si studieze in acelasi timp?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru mi25):

Muncitor necalificat in constructii si scoala la a doua sansa si seral. Simplu.

| mi25 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Cu asemenea gandire nu ma mira ca dai asemenea sfaturi.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru mi25):

Munca e ...rusinoasa? Noroc ca te-ai autoaparat!

| mi25 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Eu nu vorbeam de munca rusinoasa. Eu spuneam ca la varsta de 16 ani adolescentul trebuie sa urmeze o scoala, nu sa munceasca. Scoala la seral sau la distana nu este scoala. Este un surogat.
Gandirea ta este de pe timpul comunismului, cand elementul muncitoresc era privilegiat, la unele institutii: politie, armata, securitate etc. aveau prioritate, avand locuri separate, dar erau de o prostie rara. Sau ii fi si tu rezultatul acelei politici.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru mi25):

''Gandirea ta este de pe timpul comunismului''
Imi poti spune de unde stii cum era pe ''timpul comunismului''?

| mi25 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Stai cuminte, ca mai sunt inca oameni care au trait acea epoca.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru mi25):

Plimba ursu'

| mi25 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Caracterul omului iese la suprafata in anonimat.

| Ellyyyyyy a răspuns:

Iti poti retrage plangerea impotriva tatalui tau. Dar inainte sa faci asemenea chestii, ar trebui sa mai stai putin pe ganduri. Poate din frica de a te mai lovi, ai vrut sa il "sperii" cu politia. Iti recomand sa vorbesti cu un avocat, impreuna cu mama ta deoarece tu esti minor, iar acesta iti va spune care va fi procedura penala dupa ce iti retragi plangerea.