| doarreuu a întrebat:

De curand am depus o plangere penala pentru fals pe numele patronului meu, dar si una civila pentru neplata drepturi salariale.pentru plangerea penala este in cus cercetarea penala.cum pot face sa imi retrag plangerea penala si sa raman doar cu procesul civil?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate infractiunile de fals nu necesita plangere prealabila, asa ca nu poti sa-ti retragi plangerea penala. Tot ce poti face este sa renunti la constituirea de parte civila, daca prin plangerea te-ai constituit si ca parte civila.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Da,plangerea penala ti-o poti retrage si se vor opri si cercetarile.