| ReedDom a întrebat:

Daca vreau sa reclam un simplu chioșc care nu a dat un bon fiscal odata ce am cumparat un produs, sau care vinde tigari la bucata, cum fac? Unde ma duc, ce spun, etc.

- Si legea care spune ca trebuie sa mi se dea bon fiscal odata cu produsul
- Si legea care interzice vanzarea tigarilor la bucata

Va multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ambele cazuri poti reclama la politie, in cazul bonului fiscal si la ANAF.
Bonul fiscal este reglementat de OUG nr. 28/1999, privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, rep. in 2005 iar interdictia vanzarii la bucata a tigarilor de L. nr. 349/2002, pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, ambele cu md. si compl. ulterioare.

| ReedDom explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Pot sa reclam la Anaf pe site-ul lor chiar daca am sub 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ReedDom):

Da, se poate.
Si am omis ceva sa-ti spun: trebuie sa ai dovezi ca sunt adevarate reclamatiile.

| darrio2007 a răspuns:

Nu rezolvi nimic. Tu nu ai luat tigari la bucata?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ti de treaba ta, crezi ca daca i reclami cîstigi bani? Ha ha, povesti, yi pui in cap pe patronii chioscului, si data viitoare te bat ăia măr

| KovacsB a răspuns:

A apus era turnatorilor, in comunism era de tine.

| ReedDom explică (pentru KovacsB):

Doar ca sa stiu.

| KovacsB a răspuns (pentru ReedDom):

Traieste si lasa-i si pe altii sa traisca.Vezi de ale tale.

| KovacsB a răspuns (pentru ReedDom):

Am o parere foarte proasta despre turnatori, sunt jigodii cu probleme psihice.

| risteacristi a răspuns:

Daca, totusi, te simti nedreptatit sau ai vazut ceva care a lezat o alta persoana (in special minori) in relatie cu chioscul respectiv atunci poti anunta ANPC-ul (autoritatea pentru protectia consumatorului). Am trecut si eu prin asa ceva cand am vazut, la un magazin de nume mare cum se vindeu tigari minorilor si am atentionat managerul unitatii respective. Nu este vorba de turnat ci de protectie sociala si responsabilitate. Daca este vorba de razbunare mai gandeste situatia, nu te grabi, 'razbunarea este arma prostului'.