| anonim_4396 a întrebat:

Daca X a condus masina unui prieten (acesta neavand permis), ambii fiind majori, dar masina fiind vanduta fara acte, se da urmatoarea situatie: intr-o seara proprietarul se gandeste sa isi recupereze masina, lunadu-l pe X drept sofer, X nestiind de toate astea intamplate.Suna a 2-a zi proprietarul actual al masinii, dar fara acte, pe cel ce si-a luat-o inapoi promitandu-i ca in cele din urma se va face contractul de vanzare-cumparare.Trec niste zile, masina se da furata la politie de catre "cumparator".
Acum vine bomba, soferului din seara cu pricina, cand s-a facut acel schimb de masini dar fara vreun contract, primeste acasa la el o citatie in care i se cere sa se prezinte in calitate de martor pentru a explica si varianta sa cu privire la inregistrarile din acea seara (pentru ca totul s-a petrecut intr-un loc cu camere de luat vedere).
Intrebarea este, cum este soferul X din acest caz tras la raspundere? Ce consecinte ii pot surveni acestuia fiind martor la asa ceva si mai mult, sofer la (presupusa) masina cica furata?

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Deocamdata e martor. Daca lucrurile merg cat se poate de prost pentru el, poate sa fie considerat complice. Pana la urma cheia este ce se va hotara in ce priveste proprietatea asupra masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum evolueaza ancheta, probabil va fi doar martor la fel cum a si fost citat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de ce se va dovedi soferul poate fi doar martor sau complice la furt.