| anonim_4396 a întrebat:

Daca X a condus masina unui prieten (acesta neavand permis), ambii fiind majori, dar masina fiind vanduta fara acte, se da urmatoarea situatie: intr-o seara proprietarul se gandeste sa isi recupereze masina, lunadu-l pe X drept sofer, X nestiind de toate astea intamplate.Suna a 2-a zi proprietarul actual al masinii, dar fara acte, pe cel ce si-a luat-o inapoi promitandu-i ca in cele din urma se va face contractul de vanzare-cumparare.Trec niste zile, masina se da furata la politie de catre "cumparator".
Acum vine bomba, soferului din seara cu pricina, cand s-a facut acel schimb de masini dar fara vreun contract, primeste acasa la el o citatie in care i se cere sa se prezinte in calitate de martor pentru a explica si varianta sa cu privire la inregistrarile din acea seara (pentru ca totul s-a petrecut intr-un loc cu camere de luat vedere).
Intrebarea este, cum este soferul X din acest caz tras la raspundere? Ce consecinte ii pot surveni acestuia fiind martor la asa ceva si mai mult, sofer la (presupusa) masina cica furata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de ce se va dovedi soferul poate fi doar martor sau complice la furt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum evolueaza ancheta, probabil va fi doar martor la fel cum a si fost citat

| SkyPilot a răspuns:

Deocamdata e martor. Daca lucrurile merg cat se poate de prost pentru el, poate sa fie considerat complice. Pana la urma cheia este ce se va hotara in ce priveste proprietatea asupra masinii.