| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! Cui ii revin bunurile mobile si imobile ale unei societati comerciale care se radiaza? Am in vedere faptul ca exista si bunuri deduse partial sau integral. Ma intereseaza de asemenea procedura si daca ii revin direct administratorului (in caz SRL), atunci ce obligatii ii revin, de asemenea si cazul in care sunt doi actionari (SA). Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile unei societati revin proprietarilor societatii, conform detinerii capitalului social, dupa ce acestia platesc toate datoriile societatii.
In cazul SRL cu asociat unic revin acestuia, in cazul SA revin actionarilor.

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

Dar in cazul insolventei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Tot asa, dupa plata tuturor datoriilor firmei bunurile ramase revin proprietarilor.