| AfloareiRazvan a întrebat:

Cum pot retrage bani din SRL pentru mine ca asociat? De asemenea, cum functioneaza deductibilitatea achizitiilor in interesul profesional al societatii comerciale?
In cazul radierii societatii comerciale cine preia bunurile si sub ce conditii? Din cate stiu, se inteleg asociatii si preiau bunurile si datoriile, iar pentru bunuri se percepe o taxa de 16% din valoarea estimata
Mulțumesc anticipat.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Deductibilitatea achizitiilor in interes profesional inseamna ca se scade valoarea lor ca si cheltuieli, integral.
Daca esti asociat intr-un SRL, ai mai multe posibilitati de a-ti scoate bani, dupa caz:
- daca ai imprumutat firma, atunci acei bani le poti retrage integral, fara impozitare sau alte taxe.
- din profitul realizat de firma, poti scoate dividende, dupa ce s-au platit impozitele aferente (impozit de profit + impozit de dividende). Dividendele se pot scoate in limita procentajului tau de participare.
- la lichidarea firmei, se calculeaza gradul de uzura (valoarea ramasa) a obiectivelor de inventar, iar pentru valoarea ramasa se plateste impozit de profit. Bunurile si valoarea lor ramasa se impart ca si dividende intre asociati.

Este recomandat sa discuti toate detaliile financiare cu contabilul firmei, dar si cu unul independent, extern.