| LanguageMaster a întrebat:

De ce codul penal are nevoie de o lege de punere în aplicare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de o lege de punere in aplicare (la fel ca si celelalte coduri - civil si procedurale) din cel putin 3 motive:
1.Nu este pus imediat in aplicare si nu s-a fixat o data calendaristica de punere in aplicare, avand in vedere ca este nevoie de timp pentru a fi studiat si insusit de practicienii dreptului dar si luat la cunostinta de toti cetatenii.
2.Este nevoie de reglementarea unor situatii tranzitorii, avand in vedere ca poate diferi de codul anterior.
3.A fost nevoie de unele modificari si completari ale CP.

1 răspuns:
| dinaprilie a răspuns:

Pentru aceasta explicatie avem nevoie de alta lege. Un mod simplu de a raspunde ar fi ca ne place sa ne complicam sau ca daca a fost mai simpla la inceput cineva a contestat peundeva legea, s-a nascut in proces si s-a pus pe schimbare ( ei zic imbunatatire ) si si ..pentru ca putem? Cu siguranta in mintile unor face mult sens si mai apoi usor usor nenconvingem toti. oricum nu conteaza.happy