| mona01 a întrebat:

De ce cultul personalitatii a fost practicat de regimurile comuniste?

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Unu la mana ca orice dictator se vede pe sine ca pe un mini dumnezo tatal. El trebuie venerat, laudat, inflorit cu mituri cvasireligioase. Nu doar regimurile comuniste apelau la cultul personalitatii si la propaganda. orice regim totalitar are nevoie de propaganda pentru a transmite un tablou idealizat asupra identitatii tale ca popor si asupra liderului (astea doua trebuie tot timpul legate impreuna). Lumea trebuie spalata pe creier, sa nu gandeasca pentru ei, sa nu formeze rezistenta, sa fie o masa large usor de manevrat. Liderul e o figura mitica ce nu poate fi pusa sub indoiala. Deci pe scurt, tot scopul cultului este menita sa tina pe aia care conduc la putere si sa spala creierii poporului

practica cultului provine inca din vremurile antice. mai catre astazi, Rusia tarista, inainte sa fie comunista, a portretizat tarul ca pe o figura semi divina, un fel de faraon, uns al aluia de sus. Normal ca partidul bolsevic a profitat de credulitatea poporului si si-a impus propria mitologie

| Kitty a răspuns:

Printre altele, asta insemna comunism; "venerarea conducatorului".

| neutrino a răspuns:

Din dragoste de tara!

| SkyPilot a răspuns:

Tot ce faceau era ca sa ne tina ocupati si sa nu avem timp si chef sa organizam o rezistenta credibila. Cand vedeai tot rahatul ala dezgustator te intrebai daca nu cumva gresesti crezand altfel.