| Prezidentul a întrebat:

Ce are in comun Facebook cu "cultul personalitatii"? sau care sunt diferentele?

2 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Personalitatea o poţi dezvolta doar în viaţa reală. Facebook e doar o reţea de socializare în care lumea postează fotografii şi discută idei mai mult sau mai puţin filosofice.Atât.Poate cineva te va cataloga după modul în care îţi expui ideile, dar asta nu îţi dezvăluie personalitatea.Sunt doar lucruri pe care le scrii, nimic mai mult.Pentru a cunoaşte personalitatea cuiva, ai nevoie de timp.

| HUNTERtheist a răspuns:

Cultul personalitatii reprezinta venerarea(de obicei obligata) a unui conducator/dictator in viata,lideri ca Stalin, Hitler, dictatorii Koreei de Nord si multi altii au impus acest cult al personalitatii. Facebook-ul si alte retele de socializare nu fac decat sa influenteze opinia publica spre cea a masei, adica sa convinga prin ideea de majoritate, lasand totusi spatiu de opinie.