| anonim_4396 a întrebat:

De ce diaspora are dreptul sa ne hotarasca noua viitorul celor care traim in Romania? De ce ei care traiesc acolo si o duc bine sa aleaga pentru noi care o ducem prost? Asa din cauza lor Base a castigat alegerile in 2010 si acum tot ei cica stiu binele tuturor, de parca ei traiesc in Romania, e ca tu daca ai vota pentru Merkel dar stai in Romania, ce logica e asta?

În șaispreze țări cetățenii din diaspora nu votează efectiv ci mandatează pe cineva din țără să voteze pentru ei. Olanda are acest sistem. În România votul proxy este ilegal, deși ar fi o modalitate interesantă de a rezolva problema votului diasporei, având în vedere condițiile de migrație a acesteia, cu mulți membrii ai familiei rămași acasă care ar putea vota în locul lor. Se prea poate însă ca pentru elitele locale această idee să echivaleze cu un fel de hegemonie electorală a Teleormanului sau Vasluiului, adică un fel de invazie a zombilor, așa cum erau descriși cei din zonele sărace în 2014.

http://www.criticatac.ro/diaspora-ar-trebui-voteze-ar/

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Pentru ca daca ar fi buna viata aici, s-ar intoarce si ei. Nimanui nu-i convine sa stea departe de casa/familie/prieteni si nu pleaca nimeni de prea bine, pleaca din necesitate.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

De acord pisicuto

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu romanii din aflati in strainatate hotarasc viitorul celor aflati in tara, noi toti o facem. Si atata timp cat sunt cetateni romani au dreptul sa se intereseze de viitorul tarii, inclusiv sa voteze si sa protesteze.
Toti romanii cu drept de vot pot vota, inclusiv cei din strainatate inclusiv prin corespondenta, partea proasta este ca majoritatea nu o fac si apoi ne plangem ca avem parlament si guvernare slabe.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica ala care o duce bine imi hotareste mie viitorul? sa vina sa stea in Romania si apoi sa voteze

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Vad ca nu vrei sa intelegi.
In strainatate traiesc bine cei care muncesc ca acolo. Si repet: nu ei ne hotarasc viitorul, sunt doar cca 1/4 din romanii cu drept de vot si voteaza in proportie mai mica decat cei din tara.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu te inteleg, faza e ca eu vreau ca doar cei din tara sau aflati intr-un concediu sa voteze atat

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Asta-i problema ta ce vrei, dar cred ca stii ca nu se poate sa obtinem tot ce vrem. Si nu ar fi corect, din punct de vedere constitutional, s-ar incalca un drept fundamental, respectiv cel de a alege.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si eu am dreptul sa cred ce vreau, eu cred ca nu e corect

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Si cine te impiedica sau iti interzice sa crezi ce vrei si chiar sa exprimi ce crezi? Nici eu si nici altii nu o fac, asa ca poti crede in continuare.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Crezi ca cred gresit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Chiar nu ma intereseaza, desi ar fi trebuit sa intelegi ceva din ce-am spus pana acum.

| SG1995 a răspuns:

Ti-a prajit soarele creierul? Economia noastră în mare parte de tinuta pe linia de plutire chiar de diaspora, si tu intrebi cu ce drept voateaza. La sa-ti decida PSD-ul viitorul ca ne intoarcem spre "era de aur".

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nu la asta m-am referit eu, economia este tinuta de privat =de multinationale germane

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Eh nu că multi-naționalelir le-ar păsa.