Întrebare recomandată | kiss100 a întrebat:

De ce e interzis sa porti tricou cu zvastica? Adica daca as purta unul ce as putea pati?hee hee

45 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzis fiindca zvastica este considerata un simbol fascist si conform OUG 31/2002, astfel cum a fost md. prin Legea 278/2006, este infractiune, citez:
"ART.4
(1) Raspandirea sau vanzarea, prin orice mijloace, ori confectionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum si detinerea, in vederea raspandirii sau vanzarii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si utilizarea in public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe."

| Dumnezău a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine,de ce,mai exact,e atat de ostracizata zvastica,mai peste tot in lume,iar antisemitismul foarte greu e permis,doar in cercuri restranse,cand de victimile stalinismului din gulaguri nu prea se comenteaza si,la fel,de victimile holocaustului armenilor,in cazul cu Turcia? De ce rasismul si xenofobia directionate catre evrei ar fi strict interzise, la fel si simbolul nazist, dar sa zici de exemplu, pe strada,"Moarte Ungariei" nu se pedepseste, decat daca esti reclamat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dumnezău):

Raspunsul il afli daca te gandesti la oamenii ucisi in cele trei genocide pomenite.
Nazistii au ucis mai mult straini, desi au fost ucisi si cetateni germani, respectiv evrei, tigani, rusi, polonezi, etc. Majoritatea tarilor europene au suferit pierderi destul de mari din cauza politicii lui Hitler si de aici, si este de inteles, ura fata de acea perioada si simbolurile ei in multe tari din Europa si nu numai.
Spre deosebire de Hitler, desi cu nimic mai bun ca acesta, Stalin, cu unele exceptii (exemplul cel mai cunoscut fiind polonezii la Katyn), a ucis mai multi dintre proprii cetateni si de aceea nu este asa blamat in restul Europei.
In mod asemanator cu Stalin - desi de o dimensiune mult mai mica - si turcii si-au ucis proprii concetateni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sa nu uitam de Pol Pot in Cambogia si Mao cu "revolutia lui culturala" in China.

| stpu a răspuns (pentru Dumnezău):

Pai de unde au avut americanii bani ca sa vina in Europa si sa ofere fonduri pentru reconstructia unor tari ca Anglia, Italia, Spania? De la evrei, doar n-au avut de la germani.
Dupa terminarea razboiului evreii au impus legile in SUA si in lume, pentru ca ei aveau banii. Tot dupa al doilea razboi mondial evreii au fost ridicati la rang de sfinti. Eu unul ma simt discriminat. Daca un individ ma ameninta, politia nu-i face nimic. Daca eu amenint un evreu sunt inchis pentru antisemitism.
Exista catastrofe mai mari decat cele cateva milioane de evrei omorati(nr de 6 mil. e exagerat). Oricum Germania e acum o forta, iar nazismul germanilor inca nu s-a stins total, e doar un vulcan adormit.

| Zenithf a răspuns (pentru Dumnezău):

Pentru ca rudele celor ucisi de nazisti au bani, dar rudele celor ucisi de sovietici sau turci nu. Par example, eu am numele Aschilean, dar taica-meu spune ca pe bunicul lui il chema Arman si ca provenea dintr-o familie de la Gherla. Gherla este un oras care a fost infiintat de armeni. Dar nu sunt bancher sau nu' stiu eu ce industrias bogat ca rockefeler sau altii, asa ca nu-mi permit buzunarele ca sa fac lobby pentru neamurile mele de la poalele Caucazului. straight face

| marianmadalin32 a răspuns (pentru stpu):

@stpu a pus punctul pe i : "nazismul germanilor nu s-a stins in totalitate, e doar un vulcan adormit". Hai sa iti spun de ce nu patesti nimic:

1. E doar un simbol, care nu poate reprezenta un grup de persoane, nici prezentul, nici trecutul, nici viitorul, nicio actiune de orice fel. Nu poti fi arestat ca porti un simbol care nu poate comite un rau asupra a ceva sau cuiva.
2. Evreii, spre deosebire de alte minoritati care au avut de suferit din cauza persecutiilor si torturii cum ar fi gagauzii, yazidi, armenii, rohingya, s-au victimizat cel mai mult, ca sa obtina prin mila, cersit etc. gramezi de bani, aur si diamante, ca sa ne impovareze pe noi economic. A se vedea situatia de astazi din toata lumea.
3. Din cele 195 de tari cate exista pe lumea asta, doar 6 au o problema cu simbolul asta. Stim cu totii care sunt si de ce, iar Romania nu se afla printre ele. In concordanta cu cele 189 de tari care n-au o problema cu zvastica, Tribunalul Suprem de la Haga nu iti interzice purtarea sau afisarea cu chestia asta, iar Romania se conformeaza, ca Romania nu e un sat singur si izolat pe lumea asta, se supune legilor internationale din al carui cadru face parte.
4.Sunt probleme mai mari in tara asta, mai grave decat o zvastica, cum ar fi: pedofilia, homosexualitatea, sectarianismul, ipocrizia sociala si personala, coruptia, incompetenta autoritatilor, mojicia etc.
5. Codul Penal nu defineste in mod clar o pedeapsa pentru "purtat" a simbolului nazist, ci doar pentru "detinerea in scop de propaganda, pentru vanzare sau raspandire", nu pentru "purtat" in mod clar, ca termen penal.

| vali1985 a răspuns:

Pentru ca este o infractiune sa porti un tricou de acest fel.

| dracu14 a răspuns:

E interzis pentru ca zvastica este simbolul nazistilor si intr-o tara democratica rasismul si xenofobia sunt interzise
daca vrei poti sa porti tricouri gen white and proud, alea nu sunt interzise...inca...

| oOSaritaOo a răspuns:

Te paşte închisoarea.

| vlad89c a răspuns:

Te poate raporta ori cine, te ia politia de pe strada, te duce la sectie, iti face dosar penal, si faci inchisoare.

| costan a răspuns:

Simplu te pot baga la instigare!

| JASMYNA88 a răspuns:

E imoral sa vrei asa ceva. zvastica reprezinta regimul nazist care a ucis mii de oameni nevinovati pentru "purificarea rasei" (uciderea evreilor, tiganilor si celor care nu aveau ochi albastrii si parul blond). trebuie sa stii despre asta inainte sa o porti. si din cate stiu nici nu e permis de lege sa ai asa ceva. tocmai de aceea. bine ca in antichitate acest semn avea cu totul alta semnificatie, dar acum reprezinta uciderea in masa. treaba ta ce vrei sa faci.

| Dumnezău a răspuns (pentru JASMYNA88):

1.Milioane; n-a fost o idee foarte rea, oricum evreii au sabotat in mare stil Germania in timpul Primului Razboi Mondial, cu ajutorul SUA, via Anglia.
2.Si a homosexualilor, bolsevicilor sau handicapatilor. Bune idei, mai ales a doua.
3.Nu.Albii erau pastrati,desi erau preferabili arienii - adica blonzii cu ochi albastri,pe care si Mengele a vrut sa ii "fabrice" in laborator, lucru ce a si reusit, prin ceva sat izolat din Brazilia, unde s-a afat vreo cativa ani, in anii '60.
4.E un simbol folosit de mai toate marile relgii ale lumi, cu mult-mult-mult timp inainte sa si-l insuseasca NSDAP.Cineva si-l poate face pe considerente pur religioase, nu pe simpatii naziste.

| KodrutZ a răspuns (pentru JASMYNA88):

Stii ce a mai facut regimul nazist? A avut cea mai eficienta campanie antifumat din istorie. Cred ca asta il face cu mult mai putin criminal fata de "democratia" pe care o avem acum si care ia de la cei care muncesc sa le dea... anumitor categorii sociale, care nu fac nimic, desi pot, fiindca e mai comod sa munceasca niste prosti pentru ei, forteaza majoritatea populatiei ca singura modalitate de a se putea hrani sa fie cu produse cancerigene si care duc la boli/moarte prematura, iar libertatea de exprimare exista doar in teorie, atita vreme cit nu se concretizeaza in nici un partid/miscare care chiar sa schimbe ceva (vezi recenta mutare a lui Remus Cernea alaturi de ciuma rosie, de exemplu).
In alta ordine de idei, zvastica e si un simbol budist/hindus. Ne apucam sa demolam toate templele care au simbolul asta? Daca cineva foloseste un cutit de bucatarie pentru o crima, nu mai vindem cutite de bucatarie?
P.S. In functi de cine te vede/reclama, e posibil sa o mierlesti bine de tot, mai ales ca minunatul nostru stat pupa in dos un anumit stat care tipa sus si tare ca au avut de suferit din cauza nazistilor, desi ei isi vad linistiti de genocidul pe care il fac in zona si nimeni nu le zice nimic.

| Rush a răspuns (pentru JASMYNA88):

O singura corectare, a ucis MILIOANE de oameni nevinovati...

| JASMYNA88 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da man, dar nu e ok sa ucizi in masa indiferent cat de paraziti sunt unii si altii. de ce nu ucidem de exemplu tiganii(si stiu ca multi si-ar dori-o). eu spun ca pentru cei ce cred in Dumnezeu asta nu e solutia. acum fiecare cu perceptiille lor. intr-adevar unii ne folosesc pe post de cobai, multe u s-au schimabt, dar o fac intr-un mod indirect. si semnul asta exista cu mult inaintea nazistiilor.

| KodrutZ a răspuns (pentru JASMYNA88):

Departe de mine de a zice ca e OK treaba asta, doar ca sint chestii care se stiu si nu se spun. Evreii PUTEAU sa opreasca holocaustul, dar AU AVUT NEVOIE de el pentru a justifica sau a scuza tot ce au facut in ultimii 60-70 de ani. Ideea e ca s-a plecat de la o intrebare foarte simpla si multi au ajuns sa abereze fara rost, raspunsul fiind acelasi ca la fumatul in parcurile pentru copii, o chestie cu mult mai nociva decit o nenorocita de zvastica si pe care nu o sanctioneaza mai nimeni - depinde cine te ia la intrebari si mai depinde si cum raspunzi.

| JASMYNA88 a răspuns (pentru KodrutZ):

Aa buunn...din pucntul asta de vedere legislatia e praf. pana la urma traim intr-o tara "democrata" nu ar trebui ca asta sa fie vreo problema. sunt altele mult mai grave pe care lumea le ignora. legislatia e facuta ca sa fie interpretata in 1000 de feluri pentru ca cei cu buzunarul gros sa iasa cu fata curata. sunt multe lucruri ascunse de "public" prin prisma tragediilor, crimelor si asa mai departe

| KodrutZ a răspuns (pentru JASMYNA88):

Tara democrata e Islanda, majoritatea restului sint numai iluzii, intr-o mai mica sau mai mare masura. La noi e comunism cu masca de capitalism, in sensul ca avem de vreo citeva zeci de mii de ori mai multi nomenclaturisti si beizadele ca inainte, iar la alegeri iese mereu cine trebuie, iar "surprizele" sint mereu exploatate tot in favoarea mafiotilor - a se vedea mizeriile care i se pun in circa lui Basescu acum de catre majoritatea populatiei, desi multi dintre ei habar n-au care sint atributiile unui presedinte sau cine e de vina pentru gaura in care am ajuns.

| JASMYNA88 a răspuns:

Da...milioane...hee hee

| JoshuaNNN a răspuns:

Este interzis sa porti asa ceva, raspunsul il ai mai sus (Ioandelasal).E interzis pentru ca nazistii s-au gandit sa adopte si ei acest simbol.Pentru distrugerile provocate si raul facut omenirii, s-a stabilit acum cativa ani in U.E. sa fie interzisa zvastica datorita asocierii cu nazismul.
Hitler nicidecum nu a inventat el acest simbol, iar zvastica la nazistii este din 1920, cu mult inainte sa apara Hitler pe scena...
Oricum numai tarile europene au probleme cu asa ceva, in alte locuri poti purta tricoul linistit.

| Marius1985 a răspuns:

In romana se scrie svastica. e un simbol vechi de mii de ani, cel mai sfant simbol din hinduism. A fost adoptat de nazisti (a fost intors invers) pentru ca ideoloia lor spunea ca se trag din arieni, care arieni migrasera in eruopa din India. Svastica nazita este cea neagra pe fond alb, cu liniile oarecum in diagonala. In Romania nu stiu daca exista o lege impoitriva fascismului, dar sigur exista la nivel european; si cum suntem in UE...banuiesc ca se aplica si la noi. Dar inainte de a purta un simbol din teribilism, invata ce reprezinta cu adevarat; svanstica nazista are la baza minciuni si manipulare, oricat de "cool" ar parea.

| StartingANewLife a răspuns:

Ar trebui interzise si crucile, pe acelasi principiu. doar in timpul cruciadelor (si nu numai) au fost ucisi sute de mii de oameni. sincer, au murit mai multi oameni in numele religiei decat ucisi de nazisti, asa ca eu propun sa se interzica crucile afisate public.

| andreiboss31 a răspuns:

De ce este interzisa svatisca, atuncia de ce nu este interzisa si semnele comunste? Ca pana la urma comunsmul a facut mai multe victime in randul persoanelor nevinovate.Hitler e un copil pe langa tatucul Stalin pentru ca Hitler a omorat 20 de milioane de oameni iar Stalin a omorat peste 50 de milioane de oameni, Iar Mao(liderul comunist din jurul anilor 60) a omorat peste 200 de milioane de oameni.Si acuma cine este marele criminal?

| The1smartiest a răspuns:

De ar mai fi trait hitler ce iubit ar fi fost.ce lume buna ar fi fost. ce putini tigani, ce putini prosti! si eu am tatuajul pe umar si lucrez cu statul..asa ca nu mai aberati cu texte de astea..vezi ca si pe strada am vazut zeci de persoane cu tricouri si cu crucea de fier..asa ca baieti purtati ce vreti!

| truliluli a răspuns:

Cum sa fie permis oamenilor? Zvastica reprezinta ura asupra rrom-ului si tifan-ului, ceea ce inseamna ca faci discriminare ceea ce e interzis de lege. Incalci Dreptul la Minoritate Nationala!

| Darkangelzn a răspuns:

Heil Hitler cum zic nemti cas si eu neamt inchisoare poti pati

| DeutssDee a răspuns:

Este interzis fiindca zvastica este un simbol fascist`!

| totenkopfSS a răspuns:

Eu nu inteleg, de ce e svastica interzisa iar secerea si ciocanul bolsevice nu sunt?!

| idaniel02 a răspuns:

Zvastica este sinbulul rasistilorbig grin

| kreatorNO a răspuns (pentru idaniel02):

Daca crezi asta esti chiar prost.

| Volibear a răspuns:

Mai exat mai sus ai un comentariu cu legea care e contra chestiei asteia. pe larg ce risti: In Romania mai nimic la ce stat si politi de... dar daca prinzi un politist ma idus poti lua o amenda sanatoasa in alte tari cu scaun la cap risti si 10 de puscarie!

| FairPlay a răspuns:

Da voi stiati ca http://www.google.ro/......tp?/imgres atunci ar face puscarie pe viata?

| UltraNATIV a răspuns:

Vei lua amenda. Daca totusi il vei purta, e posibil sa ai si altercatii cu ciorile. Sper ca ai idee ce semnifica si poarta-l doar daca esti skinhead. Bafta 卐

| FerenczFulop a răspuns:

In primul rand de ce vrei sa porti zvastica?

| larsfirro a răspuns:

Am umblat cand eram mai tanar cu o gasca de punkeri nazisti. Toti aveam tricouri cu zvastici si alte alea. Si nu am patit nimic din cauza asta... singurele amenzi veneau de la tulburarea linistii publice.

| AnonymusY a răspuns:

De ce ai vrea sa porti asa ceva? Orice e legat de nazism e interzis in statele membre ONU.

| kiss100 explică (pentru AnonymusY):

NU vreau sa port am auzit o discutie in clasa si eram doar curioasa big grin

| AnonymusY a răspuns (pentru kiss100):

Colegii tai vorbesc in clasa despre zvastica?

| kiss100 explică (pentru AnonymusY):

Da

| AndreiVinDiesel a răspuns:

Nam mai auzit de asa ceva laughing))

| Raul_Pop_1905 a răspuns:

E interzis deoarece este o adresa asupra crestinismului si etc...te amendeaza politia daca il porti...asa stiutongue

| Danut_Bughiu_1971 a răspuns:

Dar tricou cu secera si ciocanul nu este interzis prin lege?!?! Lumea uita ca inainte de cele doua razboaie mondiale,Anglia, Franta au adus ''bunastarea'' in noile teritorii descoperite, anexandu-le imperiilor lor, impunand bastinasilor religia si modul lor de viata cu ajutorul ''sabiilor'' si a ''muschetelor''! Ciudata treaba! Doar Hitler a fost ''raul suprem'', ei nu!