| anonim_4396 a întrebat:

De ce este condamnata uciderea premeditata a unei persoane pentru salvarea altor 10?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca este infractiune, prevazuta si pedepsita de art.174 Cod penal si nimeni nu are dreptul sa ucida, mai ales ca, in cazul descris, ar fi procuror, judecator si calau. Daca prin fapta sa a salvat, indubitabil, 10 persoane, faptuitorul va beneficia de circumstante atenuante. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Nu voi intra in prevederile legale, pentru ca Ioandelasal a facut-o deja, asa ca voi trata aspectele pur logice ale intrebarii tale: daca a fost omor cu premeditare, ai fi putut, in loc de a "premedita" acest omor, sa contactezi autoritatile. Situatia cu adevarat interesanta nu este in cazul omorului cu premeditare, ci in cazul omorului in varianta tip. Spre exemplu, un nebun scoate o mitraliera pe strada si incepe sa traga in multime, iar tu il "diclesti". In cazul asta eu consider ca ai putea beneficia chiar si de o gratiere.

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Eu gandesc altfel. de ce nu euta_nasiem ti gani si ung urii. si rasa pura romaneasca sa aiba un trai mai bun. dc e nevoie ca din banii mei sa ajunga la gunoaiele societatii care stau toata ziua pe marginea santului si primesc ajutor social si multe altele? big grin

| Andu_7395 a răspuns:

Buna intrebarea. Totusi e un sofism. Intrebarea e cine poate dovedi ca fara sa omori acea persoana nu puteai salva 10?

Legile trebuie sa fie simple pentru a nu putea fi interpretabile. Parerea mea umila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@UnuPentruToate, nu ma provoca laughing Stiu ca este frustrant, dar ai putea sa faci rost de o carabina Barrett M82, si sa te pui pe treaba. Eu am cerut public pe TPU sa ma ajute lumea, dar poporul asta este prea comod, se complace in penibilitate. Mai are de lucrat la mentalitate!