| vulpitafan12 a întrebat:

Buna. Ce credeți despre uciderea altei persoane? Credeți ca poate fi justificata?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Legitima aparare cred ca e singura justificare pentru uciderea cuiva, la modul ca e unica solutie ca sa scapi cu viata din asta in situatia in care altfel nu ai cum sa scapi si daca n-o faci esti omorat. E ceva nasol, nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva si nici sa fiu pus in situatia asta. Ar mai fi situatia in care cineva ii face rau cuiva drag tie, la modul ca violeaza vreo sora, mama, persoana iubita, sau chiar sa ucida, unele persoane isi pierd cumpatul aici si pana nu nenorocesc persoana aia nu au liniste, cumva cred ca e si asta o legitima aparare desi e impropriu spus in situatia a 2-a, oricum 2 situatii pe care nu vrei sa le intampini in viata, nu doresc nimanui.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa nu? Daca o alta persoana intentioneaza sa iti faca rau, implicit sa se ajunga la omor... cum altfel sa te aperi de ea? thinking

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

E o chestie care s-a facut, se face la greu si se va face si mai la greu. Mereu o sa fie nevoie de niste locuri mai sarace pentru a se lua resurse sau alte beneficii de acolo. "Unii" si-au primit si grade noi ( au fost avansati ) pentru chestia asta. Da, poate sa fie justificat destul de usor ( asa a fost in cazul meu cel putin ). Totusi nu e o chestie pe care o recomand ( s-o faci sau sa o privesti ) daca esti slab/a de inger, poate sa te marcheze pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, în niciun caz.

| rapandula a răspuns:

Depinde din ce postura. Nu sunt de acord cu crimele facute de orice persoana dar sunt de acord cu sentinta la moarte a persoanelor cu acuzatii grave, cum ar fi crimele, violul, violenta abuziva sub mai multe dosare penale.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu stiu, eu nu as ucide pe cineva.
Da, in anumite situatii poate e justificabil, insa doar si doar atunci cand nu exista alta solutie si cand persoana care ucide nu a fost cea care incepe totul. (in sensul ca legitima aparare in cazuri grave in care viata ta chiar e pusa in pericol si nu te poti apara altfel este de inteles - nu incurajez crima, indiferent de motiv, insa inteleg de ce s-ar putea ajunge la ea in acest context - cata vreme nu te duci sa ii dai un pumn lui X degeaba, X riposteaza si dupa il ucizi "pentru a te apara". In acest caz X nu are nicio vina ca se apara (cata vreme nu exagereaza nici el)). Asta este doar parerea mea.
Nu sunt ok insa cu omorul / violenta.