| anonim_4396 a întrebat:

De ce este imnul Romaniei atat de lesinat? Puteam avea un imn razboinic, asa cum au multe state, dar noi nu, asteptam sa sune ceasul desteptator. Mie mi s-ar parea potrivit ceva de genul asta (unul dintre ele) http://www.youtube.com/watch?v=ozoFQEmTP4M&feature=relat ed
Voi, ce imn credeti ca ar fi potrivit?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt chiar de acord cu tine, mie nu mi se pare "lesinat", dar de gustibus non disputandum. Eu cred ca mai potrivit ar fi tot Tricolorul, cu versurile originale. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

O discutie inutila, pe care am auzit-o pe la niste pretinsi fotbalisti, care nu au mai gasit alte scuze pentru a-si justifica esecurile.
Lasand la o parte faptul ca imnul actual nu mi se pare deloc unul "atat de lesinat", nu vad de ce imnul ar trebui sa fie unul razboinic, cu atat mai mult cu cat aceasta nu este o caracteristica a natiunii romane.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NICU: Ja, vi elsker dette landet (imnul Regatului Norvegian) este cel puţin la fel de "leşinat" ca şi "Deşteaptă-te române". Aşa, ca chestie.
Revenind la întrebare şi eu aş prefera Tricolorul cu versurile originale. Mi se pare mai reprezentativ.
Totuşi, nici pe departe n-aş aprecia vreodată în viaţa asta un imn tripat legionar!
Toate formele de extremism sunt dăunătoare, deci inclusiv triparea pe căpitan, victorie şi alte legionarisme.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NICU: "ca ei au imn de razboinci sau la norvegieni" - Dacă nu-ţi pasă şi nu ştii, atunci nu-ţi da cu părerea.
Ah şi, serios, de 20 de ani se scrie cu "â" şi deci e "cât" nu "cit"!

| VadTot a răspuns:

Auzi scuza ma ca ti spun dar acum pe bune noi romanii cum suntem de 20 de ani si mai bine.asa ca ni se potriveste de minune :laughingCe fel de imn razboinic vrei cind noi Romanii suntem cum suntem.am ajuns ca niste fiinte invizibile suntem lasi naivi smd.si tu vrei imn Razboinic. cind noi suntem cum suntem...niste lesinati cum spui tu despre imnul nostru asa ca asa imn asa popor si ne meritam soarta...

| Leon a răspuns:

Pt ca am fost o tara care a suferit, oameni simpli cu bun simt. Din pacate bunul simt nu supune. Marile popoare au un imn impunator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@anutza, imi dai de inteles ca vrei "sa te frig"? laughing Lasa spam-ul ca te frig de nu te vezi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mai CIKALAKA CIKICEAN, nu-ti convine mergi in alta parte, la maori ca ei au imn de razboinci sau la norvegieni, stiu ca ai postat aceasta intrebare precum multe alte doar ca sa bagi putina zinzanie si sa atragi atentia asupra ta cum iti sta in caracter dar iti spun ca tare mindru ma simt cind aud Desteapta-te Romane si nu desteapta-te kronstadte(neamtule din rusia)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@kongeriket, eu am scris "ceva de genul asta".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kongerikat, crezi ca-mi pasa de norvegia sau maghiaria? fie painea cit de rea tot mai bine-i in tara mea, asa ca holgoshte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-am atins in verde alb si rosu,meni hozo hunule si nu-mi cauta cearta ca o sa te certi singur precum esti invatat,in privinta scrisului m-ai dat gata si tin sa te felicit deoarece am vazut si eu un cetatean roman de alta nationalitate care cunoaste limba romana dar nu eu este de vina baci ghyula,la mine problem estem la taaastatuur si poate sa dai la mine cite stupidem vrei ca eu primeste nu razbunator ca hunii, gotii, vizigotii si alte natii din care te tragi

| Mihaela a răspuns:

Ce m-ai amuzat cu intrebarea asta! laughing Auzi, imn lesinat. laughing Mda, asa e. E cam uratel laughing

| BuburuzZzu` a răspuns:

Oh...Doamne de`ai sti ce iubesc eu Imnul Romaniei. Si sa va spun si de ce :
La mine la scoala cand se suna la ultima ora, incepe sa cante " Desteapta`te romane". Nici nu va inchipuiti ce maresatisfactie avem cand auzim imnul mai ales vinerea cand ultima ora este Fizica x(...
Oh... Iubesc Imnul.
Dar totus sa revenim la treburi serioase:
Da. Imul e nasol...Adica e vechi.
Poate citeste si Presedintele site-ul TPU si schimba Imnulrolling on the floor

| QAlessia a răspuns:

Ce fraier rolling on the floor

| AlFakiro47 a răspuns:

Mai Desteapta-te Romane, citeste imnul si memoreazal bine, ce scrie e adevarat ca Ne-am lenevit de tot