| LanguageMaster a întrebat:

De ce furnizorii de telefonie mobilă din România oferă aşa de puțini GB de internet?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din mai multe motive. Exista o lungime de unda pe care functioneaza 3g-ul si 4g-ul, daca toata luma ar avea mult internet (si l-ar folosi) tot spatiul ala ar fi ocupat, iar internetul ar fi de proasta calitate, asa ca mai bine dai mai putin si are toata lumea.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe naiba in Romania e cel mai ieftin net din lume, ce sa faci cu 100 de gb pe mobil? eu am 2 gb si nu reusesc sa-i folosesc si folosesc mai tot timpul messnger apel video etc

| CuriousStuff a răspuns:

Ofera internet atata cat se cere, poti sa-ti faci si abonamente de peste 10 gb daca vrei.

| LanguageMaster explică (pentru CuriousStuff):

Dar de ce nu oferă nimeni 100GB internet?

| LanguageMaster explică (pentru CuriousStuff):

Adică se suprasolicită releele de telecomunicații?

| CuriousStuff a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da, se suprasolicita. Si cum s-a raspuns si mai sus, in Romania inca e bine, nu stiu exact preturile de afara, stiu ca in strainatate poti sa-ti iei abonamente cu mai mult internet, dar sunt si mult, mult mai scumpe, din acelasi considerent.

| CuriousStuff a răspuns (pentru LanguageMaster):

Din mai multe motive. Exista o lungime de unda pe care functioneaza 3g-ul si 4g-ul, daca toata luma ar avea mult internet (si l-ar folosi) tot spatiul ala ar fi ocupat, iar internetul ar fi de proasta calitate, asa ca mai bine dai mai putin si are toata lumea.

| CentyLox a răspuns:

Dacă ai telefon 4G la digi si abonament cu 3euro găsești 50gb de trafic. După ce ai terminat traficul viteza de internet va fi mai mică și nu faci cost suplimentar. Pret 4 euro pe lună sau 100gb la 5euro. Nu mă crezi du-te la iei pe site si convingere.

| GrigoreVarlam a răspuns:

In Romania inca e bine. La Digi cel putin, platesti 4 Euro pentru 3 GB internet, 400 minute nationale si nelimitat mesaje in retea.
In Anglia, spre exemplu. Eu platesc la O2 10 lire pe 100 minute nationale, 100 mesaje si 1 GB internet.