| StefanDrg a întrebat:

De ce in Romania se maresc salariile mereu la bugetari si au salarii decente si au si libere si o duc bine si cei din mediul privat se chinuie pe salarii mici sau foarte mici si se maresc foarte rar si cu valoare mica la cei din privat?

8 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

Cei din privat sunt plătiți cât își permite patronul să dea salarii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu este așa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul vrea sa-i tina linistiti pe bugetari.
De altfel statul nu poate interveni aproape deloc in politica de salarii a firmelor private, cu exceptia salariului miim garantat la plata.

| IceRope a răspuns:

La privat sunt salarii bune, oferite pentru performanță. Dacă ești bun în ceea ce faci, poți lua 1000 de euro lejer, în meseriile de bază.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realitatea nu e chiar cea pe care o crezi tu, ca altfel am avea profesori bine platiti care ar fi mai interesati de educatia copiilor.
Cu toate astea puterea vrea mereu bugetarii de partea lor si au aceasta parghie a salariilor prin care pot cumpara vointa si voturi.

Pe de alta parte, daca esti bun, la privat vei castiga mereu bine.

| ROB3RT89 a răspuns:

Bugetarii sunt mai pretentiosi.
In modul privat sunt multi care lucreaza pe un salariu minim pe economie.
Problema e ca ei semneaza cu mana lor si tot ei se plang...
Dar stii cum e, prost e cine accepta, nu cine da!

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca patronii sunt zgarciti si lacomi, nevrand sa creasca salariile angajatilor, ca sa ramana ei cu mai mult profit.
Asta este motivul pentru care omul isi schimba locul de munca, cand este nemultumit isi cauta altundeva, unde se plateste mai bine!
Din pacate, privatii nu sunt platiti de stat si ca atare statul nu le poate impune sa mareasca salariile angajatilor.

| ReddY25 a răspuns:

Sunt mai cu moț