| AllexandraQ a întrebat:

De ce invadeaza Rusia Ucraina? Care este de fapt motivul?

26 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ucraina este leganul civilizatiei ruse, este un stat inventat ulterior. Kiew (Kiev sau Київ) a fost prima capitala a Rusiei. Apoi Rusiei ii lipseste granarul care este Ucraina. Si nu in ultimul rand dorinta de marire a "tarului" Putin care se pare ca si-a pierdut mintile.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

De fapt triburile slave care au creat ulterior Rusia, la vremea cand a fost creata Rusia Kieveana, erau calarite de suedezi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te uiti la ultima mea fraza spun ca Putin si-a pierdut mintile. Deci n-ai de ce sa ma certi ca nu aprob razboiul. Nu aprob, insa, nici modul execrabil in care s-au purtat ucrainienii cu celelalte nationalitati conlocuitoare si, mai ales, cu romanii.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"...insa, nici modul execrabil in care s-au purtat ucrainienii cu celelalte nationalitati conlocuitoare si, mai ales, cu romanii."

E propaganda ultranationalista. Daca era asa, aveam acum zeci de mii de romani din Ucraina emigrati in Romania. De fapt singura discutie cat de cat justificata, a fost legata de predarea in limba romana in scoli.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Mai gandeste-te! O ziarista (Evghenia Kironaki) provine din Ucraina si a facut investigatii acolo. Spunea ca a gasit romani in sate care spuneau despre ei ca sunt de la "Bucuresti" pentru ca nu stiau ca sunt romani. Ascultau, insa, radio Bucuresti si spuneau ca este o limba pe care ei o inteleg si este limba lor materna. Mai citeste istorie sa vezi cum s-au comportat fascistii ucrainieni cu romanii. Acum, in zilele astea, limba romana a fost interzisa in scoli.
Yevgheniya Kironaki (asa se scrie in ucrainiana) spune: "Sunt din Ucraina (Odessa), dar mi se pare, uneori, că sunt mai româncă decât mulți alți „români". Țin, însă, și la țara în care m-am născut, așa că în România am ajuns nu din cauza unor convingeri anume, ci, mai degrabă, din teribilism." Ea mai spunea ca multe lucruri rele s-au petrecut impotriva romanilor in Ukrayna si vad ca mai sunt si romani care le iau apararea! Urmareste reportajul: "De mana cu Dumnezeu" si ai sa vezi ce au facut cu romanii. https://bit.ly/3psmgFg

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Spunea ca a gasit romani in sate care spuneau despre ei ca sunt de la "Bucuresti" pentru ca nu stiau ca sunt romani. "

Asta tine de educatie, nu de asuprire.

"Ascultau, insa, radio Bucuresti si spuneau ca este o limba pe care ei o inteleg si este limba lor materna."

Macar la radio puteau auzi ca Bucuresti e in Romania, daca tot intelegeau limba. Pe bune, tot felul de absurditati. Pe de alta parte, si acum sunt multi in Romania care cred ca Dubai e o tara...asa ca...

"Mai citeste istorie sa vezi cum s-au comportat fascistii ucrainieni cu romanii."

Fascistii au avut comportamente deviante si cu altii, nu doar cu romanii. Inclusiv miscarile similare din Romania au avut aceste comportamente. Deci, ce relevanta are legat de Ucraina de azi?

""Sunt din Ucraina (Odessa), dar mi se pare, uneori, că sunt mai româncă decât mulți alți „români"."

Ce naiba inseamna "mai roman"?!

"De mana cu Dumnezeu"

Deja fiind invocat misticismul, povestea isi pierde si mai mult din valoare.

Link-urile alea doua, nu duc nicaieri, adica spre nimic legat de discutie. Ori le-ai bulit, ori vrei doar sa-mi pierd timpul aiurea.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Ai citit ce link ti-am trimis eu? Daca da inseamna ca n-ai inteles nimic! N-are rost. Eu am terminat discutia.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Vezi naiba ca link-urile alea duc la niste pagini fara legatura cu subiectul, Te-ai uitat macar?

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Aaa, ai constatat ca nici un link nu poti pune cum trebuie, Sau macar sa verifici cand ti se spune.hee hee

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

La mine merge si celalat. Am o curiozitate: de unde esti? Din ce zona?

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Sa dea dracu`, stiu rahatul asta, circula ca material de propaganda in cercurile hauriste si sosocare, adica a conservelor rusofile. La cate prostii sunt insirate acolo, nici nu merita sa-mi pierd timpul sa le iau pe rand. Aveam pretentie de la tine, cum sa pui botul la asa ceva?! Ia gandeste-te, cand, de exemplu vii cu "fascistii ucraineni au facut...", e ca si cand ai spune "fascistii nemti (care au fost mai multi, si au facut mai multe) au facut...", iar asta inseamna ca ar trebui ca in 2022 sa uram Germania mai mult ca pe Ucraina. O prostie, nu? Si repet, inclusiv Romania a avut la vremea aia organizatii de tip fascist care au facut diverse. Pentru cultura ta, Romania a fost aliata Germaniei in WWII, nu a Rusiei.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Din ce zona?"

De la capitala.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

"Rahatu' asta" sunt date istorice. Intentionat te-am intrebat de unde esti. Mi-ai confirmat temerile. Noapte buna!

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Date istorice pe dracu`. Multe sunt fake-uri.

| sierra1 a răspuns:

Ca in orice război: RESURSELE

| 1234568807 a răspuns (pentru sierra1):

Ce resurse are Ucraina? Rusia are de zeci de mii de ori mai multe resurse, de ce ar vrea sa invadeze pentru resurse o tara mai saraca ca ea?

| sierra1 a răspuns (pentru 1234568807):

" | 1234568807: Ce resurse are Ucraina?"

dacă tot te doare mouse-ul să cauți, iată UNA

https://www.worldatlas.com/articles/top-wheat-producing-countries.html

| mihai69 a răspuns:

Pentru că poate.

| Frank51 a răspuns:

Nu există niciun motiv bine întemeiat, cel puțin nu în acest secol. O invadează pentru că poate.

| Lukasssz a răspuns:

Fiindca a facut parte din URSS

| Brizbriz a răspuns:

Davos, google it

| Trixt3r a răspuns:

Pentru ca Putin vrea sa refacă URSS-ul.

Orice încearcă lumea să-ți spună, sa te facă sa crezi că Ucraina este rea, sau că oamenii sunt răi - Încearcă mereu să înțelegi că această tară a fost condusă numai de influenta Rusă și indoctrinarea comunistă pe care unii oameni o au, nu a fost alegerea lor, ei nu au săracii vină.

Din păcate Ucraina a fost o tara de sacrificiu pentru noi, dacă nu erau ei intre noi și Rusia, acum noi aveam soarta lor. Influenta Rusiei din România de după `89 încearcă sa dezbine toată sfera de Est și încearcă sa creeze ură intre noi încât sa fie mai ușor să ne războim și să ne alăturam Rusiei în fostul imperiul URSS.
Este o tactica veche cat lumea, Americanii o numesc "Divide and conquer" sau "divide et impera" în Latina pe vremea Romanilor.
Doctrina comunistă, "totalistă", este cea mai perversă armă din istoria recenta și nu numai.

Ca să-ți explic cum funcționează pe scurt, practic creează o realitate paralelă, în care te face sa crezi ca te înșeli și că nu există alt adevăr sau altă latură logică, spre exemplu :
- In America poți face protest împotriva lui Trump, pentru ca-i o tară liberă.
- Si în Rusia poți face protest împotriva lui Trump, deci este egala în drepturi.
(Dar dacă îl schimbi pe Trump cu Putin în "dialog", atunci realitatea este alta, poți cauta pe google doctrina lui Dughin, o sa înțelegi mai mult)

Multi oameni nu sunt răi, sunt doar prosti sau prost crescuți, sau îndoctrinați.
Slava Ucraina - Sa-i apere Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Trixt3r):

Dughin este esentialmente un loser. Dar s-a dat atat de mare incat prostii au crezut ca el are mare influenta la Kremlin, ceea ce a rezultat in moartea fiicei lui.

| MrAM a răspuns:

Din pacate doar Putin stie raspunsul la acesta intrebare. Noi doar putem sa speculam anumite lucruri, insa din afirmatiile lui reise ca motivul princilal ar fi dorinta de aderare la NATO a Ukrainei. Si astfel a venit cu n motive si scuze pentru a dezbina si cuceri aceasta tara.