| Dana2103 a întrebat:

De ce magistratii nu au dreptul la opinie politica publica? De ce tocmai specialistii in stiinte juridice n-au acest drept si toti aia care n-au legatura cu justitia,au dreptul sa judece si sa impuna legi,dupa propria judecata? Da,poporul poate face asta,da un magistrat, exclus. Sa nu se considere un regim aristocrat probabil.
Si de ce magistratii nu au dreptul sa lucreze si part time, de ex, ca pfa sau nu stiu, psihologi, arhitecti totodata pe langa munca lor juridica? De ce e interzis? Un alt motiv in afara de posibiliq spalare de bani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa prevede legea, exista incompatibilitati si interdictii pentru magistrati, tocmai pentru a nu le afecta impartialitatea.
Si opinii juridice pot sa exprime, vezi hotararea CEDO in cazul Laura Codruta Kovesi.
La fel este si in cazul interdictiei de a presta si alte munci, cu exceptia predarii in invatamant, scrierea de carti, etc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum iti imaginezi ca cineva care face lege ar fi indreptatit sa le si aplice in acelasi timp?

Si legile in parlament sunt votate in primul rand de comisii de specialitate sa stii.

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Pai da, pot accepta ca specialistii sa si permita "luxul" asta, nu e acelasi lucru cu un neprofesionist care si da cu parerea in general despre oameni vizavi de niste domenii unde nu oricine are acces sa le studieze/profeseze.

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Sa ma ieri, nu înțeleg nici batut raspunsul tau in contextul intrebarii.