| AlexDorinel a întrebat:

De ce nu se mărește limita de vârstă pentru permis macar la 22 de ani?

18 ani e o vârstă prea frageda, foarte multi vor permisul doar sa arate ca-s șmecheri și se lovesc în primul pom.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera prevede varste diferite, in functie de categorie, unele se pot obtine de la 16 ani (AM, A1, B1), majoritatea de la 18 ani (A2, B, etc), altele de la 21 ani si chiar de la 24 ani (A).
Asa a socotit Parlamentul ca este bine.
Discutii pot fi in legatura cu varsta dar nu cred ca aceasta conteaza prea mult. Conteaza mai mult pregatirea, examinarea si calitatile conducatorului auto.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt tari unde conducerea este materie scolara.
Daca iei examenele, poti conduce.

La noi, problema este ca, multi isi cumpara carnetul, dar nu stie nici macar ce scrie in el.

| Catrice a răspuns:

Când o sa se decidă ca ajungi major la 21 ani, nu 18, o sa se schimbe legea.
Ori 18 ori 22 tot jmek se cred ăștia de abia își iau permisul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

N-ai dreptate. Tu nu ai vazut ca s-a dispus taierea copacilor de pe langa sosele? laughing

| Lukasssz a răspuns:

Intreaba-l pe Iohanis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

18 ani nu mi se pare o vârstă fragedă, poți fi destul de responsabil pentru permisul de conducere chiar mai curând de atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu se confisca permisul definitiv dupa 50 de ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii au permis de la 16 ani, in Romania deja se da de permis cu 2 ani mai tarziu. Si tu vrei sa se dea la 22, adica cu 6 ani mai tarziu?

Poti intra in primul pom si daca esti prea batran si te-ai cantit.

Tanar nu inseamna inferior.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tanar, ochi alunecosi, inima zburdalnica! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea unde trebuie.

Răspuns utilizator avertizat
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu vârsta este cauza problemelor ci mentalitatea.
Iar în ecuația asta contează foarte mult cei 7 ani de acasă.

| DanielDanny a răspuns:

Cand faci 18 ani nu inseamna neaparat ca esti major, mai destept si cu toata tigla pe casă!

Toata lumea se comporta de parca iti vine mineta la cap cand ajungi la 18... NU! Asa e facuta legea sa ai un punct de reper!

Este felul statului de ati spune "Gata frate, esti pe cont propriu, ce faci de acum e pe pielea ta!"

In alte state poti sa conduci de la 16 dar poate sunt examenele mai stricte si mai greu de "cumparat"!