| AndreasfromMetallicA a întrebat:

am permis de conducere cat B,C si E obtinut in Romania,de curand m-am mutat in Marea Britanie si am fost nevoit sa imi schimb permisul, schimbandu-l mi-a adaugat si categoria A.Intrebarea este daca pentru motociclete am vreo limita legala in ceea ce priveste puterea motorului avand in vedere ca nu am facut nici macar un curs pentru cat A.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cumva ti-au pus AM?
Conform legislatiei rutiere romane se pot conduce motociclete din categoria AM (mopede) cu orice alta categorie dar pentru categoria A este nevoie de scoala de conducere si examinare pentru aceasta categorie, nu se acorda automat. Cred ca si legislatia rutiera engleza este tot cam asa.
La categoria A nu exista alte limitari, decat de varsta, citez:
"d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ti-au pus categoria A inseamna ca ai peste 24 de ani. Limitari nu exista. Numai daca era A1 sau AM. Acolo sunt limitari.

| AndreasfromMetallicA explică:

Nici 22 de ani nu am implinit, pe verso permisului in dreptul categoriei A, la data obtinerii permisului este, de fapt data care am depus actele sa mi se schimbe permisullaughing. Trebuie sa intreb un politist de aici, cand mă v-a opri vreo data.