| eliza1503 a întrebat:

De ce o persoană fizică nu are personalitati juridice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "personalitate juridica", pesemne faptul ca o persoana fizica nu este persoana juridica. De aceea o persoana fizica nu poate avea personalitate juridica dar si persoana fizica are capacitate de folosinta si de exercitiu, similar persoanei juridice.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Persoana uridica reprezinta o intitate, persoana fizica se reprezinta doar pe el. Persoana juridica primeste aceasta calitate si drepturi prin hotarare judecatoreasca. Persoana fizica primeste drepturi prin nastere.

| 19flo79 a răspuns:

happy tu ai?