| BeingSelfless a întrebat:

Aș putea lucra freelance ca persoană fizică normală, fără PFI, PFA sau altele?

Voi fi plătit direct pe servicii, prin PayPal, eventual voi plăti impozitul pe această activitate. Nu aș putea fi înregistrat ca PFA/PFI sau alte forme juridice, din motive personale, de locație mai exact.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca poti lucra ca persoana fizica pe site-urile profesionale de freelanceri.

Lucrez cu freelanceri din toata lumea, de foarte multi ani si le cer facturi ca sa-i pot platii in contul bancar, prin Paypal sau stripe.

Nu lucrez cu persoane fizice pentru ca nu imi permite ATO (Australian taxation office) sa lucrez cu indivizi care nu sunt legali (nu au nici companie si nici PF) si apoi, nu as risca sa ma dea clientul in judecata daca un fitecine ii intra in sisteme si-i distruge ceva. Compania de asigurari nu ma protejeaza si nu-mi plateste daune daca as lucra cu persoane neavenite, neautorizate sau fara legalitate.

| BeingSelfless explică (pentru Violleta2022):

Interesant. Să înțeleg că ai ceva experiență, și înregistrată ca PFA/SRL.
Ai putea să detaliezi puțin mai mult?
Întreb doar din curiozitate, lucruri generale (de când, ce obiect de activitate, ce obiective ai, etc).

| Violleta2022 a răspuns (pentru BeingSelfless):

Sunt in Australia si am un Pty Ltd (corespondentul unui SRL)

3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Nu, pentru a emite facturi, semna contracte cu clientii tai, si a plati impozitele trebuie sa ai o forma juridica.