| Demeister a întrebat:

De ce pe stradă unii polițişti nu au pistolul la ei în dotare?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

In Romania? Pentru ca e inutil.
Legislatia armelor e tampita si pentru cetateni si pentru politai. Cand vezi tu la tv ca " cutare a fost oprit in trafic cu focuri de arma " sa stii ca si politistul risca cercetare penala daca cel asupra caruia a tras face plangere, chiar neavand dreptate.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca misiunea lor nu presupune portul pistolului, unii nu au voie sa poarte si altii se duc acasa de la serviciu.

| Demeister explică (pentru Salontanul):

De ce unii polițişti nu au voie să poarte pistolul?

| Salontanul a răspuns (pentru Demeister):

Sunt sub cercetare pentru folosirea legala sau ilegala (se cerceteaza) a armei sau in alte presupuse infractiuni. Pana la terminarea cercetarilor nu au dreptul sa poarte pistol.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toti politistii au drept de port arma, cei de la Locala nu au

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai depinde ce politisti sunt. Unde ai vazut tu in Timisoara politist fara?

| Demeister explică (pentru DoarBogdan):

Uni polițişti albaştri, de exemplu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Demeister):

Ce frumos ii etichetezi. De exemplu cei de la politia rutiera nu au. laughing