| anonim_4396 a întrebat:

Jandarmii poarta arma din dotare (pistolul) asupra lor si cand nu sunt in timpul orelor de lucru?

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Depinde de "misiune". si lega si teoretic jandarmii si politistii sunt activi 24/24, 365/365. dar in majoritatea cazurilor armamentul se preda la "camera de armament" si de acolo la "depozitul de armament si munitii

| HadesSs a răspuns:

Bineinteles ca nu, armamentul din dotare se ridica la intrarea in serviciul si se preda la iesire, aceasta se tine in magazia de armament.