| Florincrap a întrebat:

De ce persoanele care sufera de anumite afectiuni (mai sunt cunoscute si ca boli,numite in mod generic asa),in special psihice sunt tratate ca niste paria?
De ce inca exista preconceptia ca aceste persoane sunt contagioase (vedeti printre ultimele intrebari ale mele, veti afla raspunsul la cateva intrebari)?
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu am auzit sa fie considerati contagiosi, decat prin contagiune mentala, via forumuri si Facebook (sa vezi acolo cum se raspandesc idiotiile scornite de nebuni cu viteza luminii, in special medicina naturista si terapii alternative, astea produc chiar victime ca oamenii se trateaza babeste si se duc la medic abia cand e prea tarziu).

Pentru un om rational poate fi extrem de frustrant sa discute cu un nebun, mai sunt nebuni care apar pe Wikipedia si zic ca in articole trebuie tratat crestinismul drept miezul din Fanta deoarece majoritatea romanilor sunt ortodocsi si cred ca faptele obiective sunt stabilite de majoritatea romanilor (de ex. daca ei cred ca Isus s-a nascut din fecioara asta ar fi la mintea lor fapt istoric obiectiv deoarece majoritatea romanilor il crede adevarat).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

"Când vezi omul cu ochelari de cal îl ocoleşti. Că să stai să convingi prostul că e prost e cel mai inutil sport. Râzi de el şi mergi mai departe." http://www.piticigratis.com/......nu-i-pasa/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca societatea nu este educata in acest sens. Din pacate, totul merge mai rau in ideea "supravietuirii".