| Florincrap a întrebat:

De ce credeti ca suferinzii de afectiuni/boli psihice (ADHD,autism,Asperger,schizofrenie si nu numai) sunt discriminati in societate? De ce credeti ca sansele lor de a fi angajati sunt reduse drastic? De ce credeti ca exista aceasta frica de cei care,din nefericire,sunt diagnosticati cu asa ceva?
Nu ei sunt vinovati,nici parintii lor,nimic (cunoscut) nu este vinovat de faptul ca ei sufera de acele afectiuni psihice!
Oare acei oameni au argumente ca sa explice de ce au acea frica fata de cei cu afectiuni de natura psihica?
Puteti argumenta,puteti comenta in limita subiectului,puteti sa adaugati alte raspunsuri care raspund la alte intrebari,in limita subiectului, fireste.
PS: Puteti sa vizionati celelalte intrebari legate de acest subiect, daca va intereseaza.
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stimabile, una e chestia ca nu trebuie sa-ti fie rusine, altele sunt cerintele de la locul de munca, unde trebuie sa fii comunicativ, productiv, exact (nu in deruta), sa fii de incredere, sa ai un comportament adecvat, etc. Acesti oameni nu ofera astfel de garantii si de-asta sunt evitati de angajatori. Nu poti sili un patron sa te angajeze daca poate angaja pe cineva mai bun sau mai de incredere.

| GreenBubble a răspuns:

Sunt discriminati pentru ca oamenii din jurul lor nu sunt informati cu privire la boala pe care o au, nu stiu ca sunt capabili sa comuncie sau sa faca anumite lucruri uneori mai bine ca un om sanatos.

| Florincrap explică (pentru GreenBubble):

Ai dreptate. Informarea in tarile din regiunea noastra (mai tot fost blocul socialist) este scazuta. Ei (sau...noi? Mi-e cam rusine sa o spun, dar intr-adevar, postez intrebarea din postura unui suferind de ADHD) pot comunica.

| GreenBubble a răspuns (pentru Florincrap):

Pai si dc sa iti fie rusine? Ai spus-o chiar tu, nu e vina ta ca suferi de o astfel de boala, nu are de ce sa iti fie rusine.Trebuie sa iti fie rusine in momentul in care faci un lucru rau desi esti constient de el, nu pentru ca suferi de o boala.
(^_^)