| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele cu handicap nu sunt integrate mai mult in locuri de munca la noi in Romania?

Dincolo in tari mai civilizate persoanele cu handicap sunt ajutate foarte mult de cei din conducerea lor si la noi in tara nu ne baga nimeni in seama.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca exista o lipsa mare de interes, atat din partea pesoanelor cu dizabilitati, cat si din partea din partea statului/societatii, de a se integra sau a fi integrate in munca, cerand si acceptand primele si statul acordand ajutorul social si cu aceasta ambele parti considera ca este in regula.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai nostri sunt puturosi si nu vor sa munceasca unde sunt locuri pentru ei.
Tu de ce nu te duci la gradina sa culegi fructe, sau la adunat legume?
Nu ai nici o calificare, nici o pregatire, deci nu poti fi integrat in munca calificata, doar necalificata: gradini, sere, curatenie, impletit papura, lana, tricotat, lipit plastice, slefuit lemn, lustruit mobile samd.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca politicienii din alte tari sunt in slujba oamenilor si inclusiv ong-urile si asociatiile care militeaza pentru drepturile persoanelor cu dizabilitati sunt sustinute, finantate si incurajate, iar cetatenii doneaza si ei.Romanii nu au cultura aceasta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca patronilor le e frica sa aiba responsabilitate pentru ei.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că până în 1989 erau Cooperative meșteșugărești care produceau și vindeau produsele în România și celelalte țări CAER.
După 1990, noii conducători au hotărât să creeze o clasă de speciali necesari la campaniile electorale, numiți asistați sociali. Acest asistați sociali sunt oameni care au un handicap, dar și oameni sănătoși care nu vor să muncească, sub diverse motive.
A desființa această categorie de speciali ar duce la pierderea unei mase electorale sigure.