| RAY a întrebat:

Traim intr-o tara crestina si totusi persoanele cu handicap sunt stigmatizate, de ce?

35 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este vorba de afacere, de profit. Ca daca ar iesi vreo afacere, profit de pe urma persoanelor cu handicap, intr-acolo s-ar indrepta si inimile lacome de castig.
Crestinismul este deci o afacere. Lipseste acea autoritate care sa folosesca si astazi biciul in institutiile politice si religioase asa cum s-a facut pe vremuri.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Persoanele cu handicap primesc si pensie de boala cea mai mica pentru cei care nu au vechime este de 704 lei + 350 = 1054 lei. Si asta de 4-5 ani de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si gradul 2. Sunt pe strada mea doua persoane cu handicap una cu handicap psihic si una cu handicap fizic. Cea cu handicap psihic primește pensie de handicap de 20 de ani, dar numai de 4-5 ani primește pensie de boala macar ca nu are vechime de loc. Cealaltă s-a pensionat doar de 4-5 ani de când a apărut aceasta lege, si a primit mai întâi pensie de handicap si automat si pensie de boala macar ca nu are decât un an si ceva de vechime in munca. Si când a fost pensionat nu era angajat.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un om sănătos nu are dreptul la pensie daca nu are minimum 15 ani lucrați. Nici la pensie de boala in cazul in care s-ar îmbolnăvi. Dar cei cu handicap fa excepție. Mai întâi trebuie sa obții pensia de handicap si după depui dosarul pentru pensia de boala. Vecinul meu are handicap fizic. Nu poate merge din cauza ca are probleme la măduva spinării.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Boala este la început. Inca se deplasează dar greu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si daca un om nu are sa zic nici un an de munca, si se imbolnaveste ireversibil la 30 ani sa zicem, ce pensie ia?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Daca se afla angajat cu contract de munca si se îmbolnăvește, va primi pensie de invaliditate indiferent de cata vechime are. Dar daca nu este angajat si se îmbolnăvește nu primește pensie de invaliditate decât daca are minimum 15 ani vechime. In cazul ca are si vreun handicap, atunci are dreptul la pensie de handicap si implicit pensie de invaliditate.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca sunt crestini doar cu numele, multe persoane care se declara crestine nu au citit biblia niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu unu asa lua, de ce nu? Nu conteaza etinia, culoarea daca ne placem.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu! Fiecare ramane cum e, trebuie sa ne respectam reciproc tot. Nu ma int religie si nimic, doar sa ne atragem si sa ne intelegem, atat.

| sanboss a răspuns:

Fiecare isi vede de interesele lui personale, incepand de la cei din guvern si asa mai departe.
O pers cu handicap gradu 2 cunosc caz are undeva la 300 350lei pe luna... o mizerie...

Cine poate sa supravietuiasca cu 350lei pe luna? cand paine e 4lei 5lei... butelia 60lei curent apa etc deja vb de alte lucruri... acum sa fim seriosi nici pentru mancare nu-i ajunge daca ar fi sa ii puna toti 350lei

O sa vina uni si o sa zica da ma 350lei ajunge pentru mancare, le spun direct... mancati voi numai cartofi prajiti cu oua pana va da pe nas ca celor din pustie VEZI EXOD... ( ca tot suntem in sectiunea religie )

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu au sanse, singura lor oportunitate de a supravietui este familia

| Mosotti a răspuns (pentru sanboss):

Cum sa ajunga 350 lei?! Sincer eu mananca cartofi prajiti cam zilnic, imi plac de mor, nu e problema, cu un copan asa bun prajit, dar nu mananc doar asta, mai mananca si legume, si altele, eu cu mama doua persoane spargem cam 2300-3000 pe mancare lunar. Ce sa fac eu cu 350? Dar nu pui si utilitatile de platit?!

Cartofi prajiti daca mananc zi de zi cu un copan ca lumea si tot m-ar costa 500-600 lunar, deci 350 aia sunt praf. Mama si daca mai pun 2 oua prajite peste cartofii aia e durere, dar nu zilnic.

| sanboss a răspuns (pentru Mosotti):

Iti dau dreptate, asta spuneam si eu mai sus... nici pentru cartofi prajiti sa mananci zilnic nu ajung 350. lei citeste cu atentie

| Mosotti a răspuns (pentru sanboss):

Da, ai zis ca nu ajunge de mancare, dar ultimu paragraf zice ca ar ajunge dar nu poate manca omu doar cartofi prajiti cu oua (chiar mi-ai facut pofta, pe bune). Dar nu ajung nici de cartofii aia mai ales dupa ce platesti utilitatile.

| sanboss a răspuns (pentru Mosotti):

In fine... fa si mie o portie de barabule big grin

| Mosotti a răspuns (pentru sanboss):

Ai lasa ca esti dator, m-ai bagat in pofte azi dupamiaza, dar am mancat altceva cu noduri ca nu intra din cauza ca trebuia sa-mi fac pofta.
Si cand ii aud pe unii "iar cartofi prajiti?", Eu manac de 25 ani cam zilnic si prefer in fata oricarei alta mancare.
Bine, na acum judec subiectiv si nu e bine, dar ce sa zic.
Eu ma si mir cum se descurca cei bolnavi cu banii aia putin, chiar si aia de gradul 1, de ex pensia si cu indemnizatia de handicap poate duce la 900 lei, e f putin, iarna intretinerea poate bate 250-300 lei.

| sanboss a răspuns (pentru Mosotti):

TI-AI pus pofta in cui, vb romanului big grin anul asta or promis ceva marir in domeniul pensilor... dar nah una se zice si alte 5 lucruri se fac

| Mosotti a răspuns (pentru sanboss):

Or sa mareasca, dar nu stiu daca pe alea de handicap, la alea nu cred ca umbla.

| sanboss a răspuns (pentru Mosotti):

Nu are cum, trebuie sa fie majorat punctul de pensie si cele de handicap se includ.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru sanboss):

Aha, deci trebuie pe toate marite.

| sanboss a răspuns (pentru Mosotti):

GEN care are 10mi lei sa il tina acolo cel care are 300lei sa ii urce macar la 1500 2000

| InstructorDeIubire a răspuns:

Ce inseamnă țară creștină? Că suntem majoritari ortodoxi sau alte religi? Nu! Nu suntem o țară creștină aproape de loc. Îl putem pe Dumnezeu intr-un colț si il scoatem doar la nevoie. Asta nu inseamnă să fi creștin. Asta inseamnă să fi ipocrit. Deci probabil suntem o țară majoritară de ipocriți mai mult decât creștini.