| Anomim2025 a întrebat:

De ce PSD-ul nu o să câștige niciodată Președenția, dar mereu câștigă alegerile parlamentare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintia se castiga cu mai mult de jumatate din numarul voturilor legal exprimate, pe cand alegerile parlamentare se castiga cu mult mai putine voturi legal exprimate. Doar primele alegeri parlamentare, respectiv cele din anul 1990, au fost castigate cu mai mult de jumatate din numarul voturilor valabil exprimate, in celelalte cazuri au fost mai putin de jumatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca uiti cele doua mandate a lui Iliescu

Pentru ca la prezidentiale se mobilizeaza si alti votanti anti psd.
La parlamentare mai greu

| Hammurabi a răspuns:

N-o sa mai caștige nici parlamentarele.
Votanții PSD-ului sunt in mare parte cei mai in varstă care au trăit in vechiul regim și care (chiar daca sună cinic) sunt din ce in ce mai puțini. Deci in curând PSD-ul nu va mai avea prea mulți votanți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca lumea crede ca parlamentarele sunt mai putin importante decat presedintia si nu prea iese la vot.

| nirocino a răspuns:

Pentru că aşa s-au înţeles! "Blatul" acesta era vizibil încă din aşa zisa campanie electorală.
Există o întreagă "industrie" de dezinformare pentru dirijarea votului şi nu doar la noi.
Cât despre "libertatea" votului, Mark Twain spunea: " Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm. "