| tonyc7 a întrebat:

De ce se insulta oamenii atat de usor pe Facebook daca s-a decretat clar ca si ceea ce se spune pe Facebook (sau oriunde in alta parte in spatiul virtual) poate face obiectul unui dosar penal?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde s-a decretat?
In Romania insulta si calomnia au fost abrogate inca din 2006.
Pentru afectarea demnitatii faptasul poate fi dat in judecata doar pe cale civila, in baza raspunderii delictuale si se pot obtine daune morale.
Doar pentru infractiuni se poate face plangere penala si pot fi condamnatii faptasii, de ex. pentru amenintare, santaj, hartuire, dupa caz.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Legea 61! Ai auzit de ea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Poate nici nu erai nascut cand a aparut L.61/1991 (trebuie sa spui si anul, legi cu nr.61 sunt in fiecare an).
Si aceasta lege prevede contraventii si nu infractiuni, asa ca mai studiaza.
P.S. Ma tot mir ca toti neavenitii, care n-au habar de drept, vor sa-mi dea lectii dupa 40 de ani de profesie juridica.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze, nu asta mi-a fost intentia. Daca esti specialist in domeniul juridic, atunci cu atat mai bine, inseamna ca esti un user valoros si util pe acest site. Bravo tie, om juridic!

| Furnicuta000 a răspuns:

Tu chiar crezi ca o sa il dea in judecata nea Vasile pe nea Gheorghe ca i-a zis de morti si de raniti? Mai simplu cred ca ar fi ca Facebook sa stearga automat comentariile cu jigniri, asa cum se intampla pe tik tok

| doctorandus a răspuns (pentru Furnicuta000):

Insulta si calomnia nu mai sunt demult fapte penale.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Si Legea 61 ce mai e atunci?

| tonyc7 explică (pentru Furnicuta000):

Daca nea Vasile e ambitios, DA, il poate da in judecata pe nea Gheorghe!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru tonyc7):

Si ce castiga? In realitate...nimic

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Pai si cu Legea 61 cum ramane?

| Iote a răspuns:

Asta este educatia!
Iar pentru dosar penal, ar trebui ca cineva sa dea in judecata pe injurios. Facebook-ul nu face asta.

| Werrich a răspuns (pentru Iote):

Politia are treaba
https://alba24.ro/......92667.html

| Iote a răspuns (pentru Werrich):

Da, dar nu din oficiu. Trebuie reclamat, cu dovezi, etc.

| tonyc7 explică (pentru Iote):

Pai dovezile sunt la vedere, pe Facebook, in respectivul sau respectivele texte cu mesaje injurioase. Nu e suficient?

Răspuns utilizator avertizat