| anonim_4396 a întrebat:

De ce se pufneste in ras cand se spune despre Romania ca este o tara democratica? De ce nu ar fi o tara democratica?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Facand abstractie de faptul ca nu prea exista separarea puterilor in stat si ca justitia condamna, in unele cazuri, la comanda, pot spune ca suntem, totusi, o tara democrata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DEMOCRAȚÍE s.f. Formă de organizare și conducere politică a societății în care puterea supremă este exercitată de popor.

Ai impresia ca puterea suprema este exercitata de popor in Romania?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu suntem nici pe departe o tara democratica, suntem mai legati decat cum am fost in comunism, si deja incepem sa plangem dupa acele momente.