| AlexDorinel a întrebat:

Romania e mai mult comunista sau mai mult democratica?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Romania este democrata cel putin asa pe foaie, conform Constitutiei noastre, forma de guvernamant a statului roman este republica.
Este o republica semi-prezidentiala.

| RAY a răspuns:

Sa stii ca in Romania te poti exprima mai liber ca in alte state democratie cu o democratie de secole, de exemplu in Germania numa sa pomensc de Hitler si imi bate politia la usa la noi nu e asa

| CataCatalin994 a răspuns (pentru RAY):

In Romania ai libertate mai mare decat in state precum Germania sau Danemarca, dar o ai pe bani mult mai putini

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comunismul, mai exact socialismul de dinainte era un tip de orânduire socială. Toată economia era a statului iar partidul era unic. Așa zisa deomcrație pouplară era de fapt o dictatură.
Azi situația este cu totul alta. Economie de stat plus privată, pluripartidism, parlament care funcționează. separarea puterilor în stat. libertăți cetățenești, de deplasare, etc. Cine se face că nu vede diferența, sau se face că nu vede, sau greșeste profund.

| Ofiintă a răspuns:

Indiferentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunistă nu pot spune că este. Spuneam asta dacă votau toți Dăncilă. Îti dai seama ce se întâmpla dacă era ea președinte și pandemia de acum. Comuniști da, mai avem printre noi. Dar trebuie să fii cu un pas înaintea lor, altfel dacă lași comuniștii să conducă ai văzut ce a ieșit când a fost PSD la guvernare. Nici un partid nu a reușit să scoată oamenii de atât de multe ori în stradă, cum a reușit PSD. Când votau legi ca mafioții și restul. Dacă Dăncilă ajungea președinte, acum Dragnea îți râdea în nas de pe reședința sa de la telemorman. Oricum, tot el trăgea sforile și cu legile justiției și cum nu ii convenea ceva schimba imediat din funcție. Înlătura pe toți de la ciolan.

| Michaeel a răspuns:

E clar ca nu știi ce înseamnă comunism. Din 1992 România nu mai este tara comunista din cauza ca s-a îndepărtat regimul comunism odată cu căderea USSR. Dar nici democrație nu suntem, as zice ca suntem la un nivel foarte mic de dictatura.

| Michaeel a răspuns (pentru Michaeel):

Guvernul ia toate deciziile, nu putem face nimic și doar sa acceptam acest regim.Aia sunt niște exotici ce fac legii doar ca să le fie lor mai bine. Korea de Nord e o tara comunista, sa se uite unii la România de dinainte de '89 și își dau seama ca nu suntem tara comunista. Monarhie este și va fi cel mai bun mod de a conduce o tara. Sa nu se trezească niște ofensați sa ma înjure pe aici, va rog frumos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Michaeel):

Monarhie, clar!

| christall a răspuns (pentru Michaeel):

In 1989 a cazut regimul Ceausescu si Romania a iesit de sub dictatura.

| Michaeel a răspuns (pentru christall):

In 89 a fost executat Ceausescu. Nu am zis ca am ieșit de sub dictatura, ca Iliescu era și el tot un fel de Ceaușescu mai mic. Eu ma regretam la comunism. Pana ca România să iese definitiv din comunism a mai durat ceva. Odată cu căderea comunismului sovietic am ieșit și noi din el.

| christall a răspuns (pentru Michaeel):

Poate am iesit noi, dar au ramas comunisti prin toate partidele.

| Michaeel a răspuns (pentru christall):

Foarte adevărat!

Răspuns utilizator avertizat