| anonim_4396 a întrebat:

De ce și-a schimbat PNA numele în DNA?
Nu suna mai bine Parchetul Național Anticorupție (cum era înainte) decât Direcția Națională Anticorupție (cum este acum)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu Parchetul si-a schimbat denumirea ci legiuitorul a facuta-o, prin L.54/2006, de modificare a OUG 43/2002, citez:
"ART. 1.(1) Prin prezenta ordonanţa de urgenţă se înfiinţează Direcţia Naţională Anticorupţie, ca structura cu personalitate juridică, în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin reorganizarea Parchetului Naţional Anticorupţie.
(2) Direcţia Naţională Anticorupţie are sediul în municipiul Bucureşti şi îşi exercită atribuţiile pe întregul teritoriu al României prin procurori specializaţi în combaterea corupţiei."
S-a facut aceasta modificare deoarece titlul nu era tocmai exact, nefiind un parchet separat ci unul specializat si aflat in cadrul Parchetului de pe langa ICCJ, asa cum sunt toate unitatile de parchet din Romania.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ce importanță are denumirea dacă tot nu-și fac treaba?