| Andrei5000 a întrebat:

De ce sunt razboaie in Siria?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca Assad nu e prost de bun cum a fost Ceausescu, de nu-si facuse nici macar plan de fuga, darmite plan de opus rezistenta. Ceausescu in prostia lui se credea iubit de popor si nu se astepta ca poporul sa se razvrateasca. Cazuse si el victima propagandei oficiale, cu televizorul ati tampit conducatorul.

| Ichnat a răspuns:

Trebuie vanduta munitia cuiva, nu? big grin

| Andrei5000 explică (pentru Ichnat):

De asta e razboi in siria?

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Siria s-ar putea fragmenta în trei sau patru grupări religioase, care pot demara un război de epurare etnică şi religioasă. Ceea ce se întâmplă în Siria afectează Israelul. Iar ceea ce influenţează Israelul se răspândeşte până în Statele Unite ale Americii. Problema e musulmanizarea FSA, care este o religie fanatica, unde femeile sunt sclave, cine se impotriveste este omorat etc etc. pentru alte informatii astept intrebari. o zi/seara
buna!

| Andrei5000 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Char asa-i?

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Andrei5000):

Eu vorbesc zi de zi cu un domn din India unde acolo din pacate 20% din populatie este de religie musulmana, imi povesteste mereu ce fel de oameni sunt musulmanii, in sensul ca in Coran exista ff putine cuvinte de iubire pe cand cele de distrugere, ucidere si ura se numara de n ori, uita-te un pic la marile razboaie, atentate de cine au fost facute. Lupta pentru putere este una care domina de prea multe secole, de-asta zic eu ca religia este politica! numai bine!

| Andrei5000 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Nus ce sa zic

| Ichnat a răspuns (pentru Andrei5000):

Ai observat ca de cand e acest razboi pretul petrolului a crescut?winking

| LegionarulRoman a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Da,dar teroristii si musulmanii sunt doar un pretext. 11 septembrie a fost o facatura. SUA a recunosut ca Iraq nu detinea arme de distrugere in masa si ca in razboiul Iraq-Iran, i-a ajutat pe iraqezi cu gaze toxice.

| Andrei5000 explică:

Nu-s ce sa zic dr mai astept raspunsuri