| anonim_4396 a întrebat:

De ce Tarile Romane n-au fost transformate in pasalic?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Tarile Romane au stat in confluenta dintre 3 mari imperii. Otoman, Austriac si Rus. Aceste imperii au preferat ca sa -si pastreze o zona delimitativa intre ele.
Ce diplomatie a domnitorilor? Alea-s tampenii de gradinita! Adevarul este insa ca domnitorii destepti au stiut sa se foloseasca de cele 3 imperii.Cam urat se numeste acest concept. In fine, asta e realitatea. Oricum eram slugile la fiecare prin rotatie, in functie cum erau de puternice in timp aceste imperii.Pe turci nu i-a interesat atat denumirea, (ca e pasalac sau nu ), oricum ei numeau domnitorii si ne-au menajat susceptibilitatile.Adevarat ca au avut mai mereu litigii cu celelalte imperii care de asemenea ne revendicau. Culmea este ca ne-a convenit cam mereu sa stam sub turci, erau mai apropiati in nemernicie cu noi, de altminteri si austriecii si rusii, e probabil ca s-ar fi purtat mai urat. Turcii aveau si ei o civilizatie remarcabila, grecilor le-arespectat credinta si la toate populatiile supuse.
In fine : asta a fost! Citeste istoria Diplomatiei romane. In acea perioada.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le-a fost suficient să fie sub suzeranitate austroungară, ţaristă şi otomană ani de-a rândul?

| MargarinaCuMustar a răspuns:

Datorita faptului ca domnitorii au imbinat diplomatia cu rezistenta armata.