| Ella_4817 a întrebat:

Dati-mi si mie informatii despre "Tarile Romane intre 1821-1848".

2 răspunsuri:
| EllaGirl97 a răspuns:

Principatele Române si Transilvania

Anul

Situatia internationala

18-19 ian. - Tudor Vladimirescu paraseste Bucurestiul si se îndreapta spre Oltenia. 23 ian. - Proclamatia de la Pades. 4-28 febr. -Tabara lui Tudor Vladimirescu de la Ţântareni. 22 febr. -,Eteristii trec Prutul în Moldova si încep înaintarea în Principate. 23 febr. - Rusia condamna revolutia lui Tudor Vladimirescu. 28 febr. - Reprezentanti ai marii boierimi muntene se retrag la Brasov. 16 mart. - Proclamatia lui Tudor de la Bolintin. 'i 21 mart. - Tudor intra în Bucuresti. 30 mart. - întâlnire între Tudor Vladi-' mirescu si Alexandru Ipsilanti. 3 apr. - în urma dezavuarii Eteriei de catre Rusia, Ipsilanti 16516b13q se retrage la Târgoviste. apr. - Negocieri ale lui Tudor cu pasii otomani de la Dunare pentru a evita interventia Portii. 1 mai - Otomanii patrund în Principate. 15 mai - Tudor se retrage catre Oltenia. 21 mai - Arestarea lui Tudor în tabara de la Golesti. Este executat de catre eteristi la Târgoviste (27 mai). 7 iun. - Batalia de la Dragasani. 6 aug. - Bimbasa Sava si un grup de arnauti sunt macelariti la Bucuresti de catre otomani.

->!

12 mai - Congresul Sfintei Aliante de la Leibach însarcineaza Austria sa intervina în Italia pentru reprimarea miscarii carbo narilor. 7 mart. - Habsburgii restabilesc Regatul celor doua Sicilii. 25 mart. - începutul revoltei grecilor în Peloponez, împotriva stapânirii otomane. 8 april. - Trupele austriece înfrâng insurectia din Piemont. 5 mai - Moartea lui Napoleon I în insula Sfânta Elena. 28 iul. - Proclamarea independentei Perului.

-Grigore al IV-lea Ghica construieste Palatul Ghica-Tei apr. - Mica boierime în frunte cu lonita Tautul alcatuieste Constitutia Carvunarilor. 1 iul. - Restabilirea domniilor pamântene în Moldova si Ţara Româneasca.

12 ian. - Congresul de la Epidaur proclama independenta Greciei, -apr. - Masacrul din Chios savârsit de otomani împotriva grecilor, -mai-sept. - Proclamarea independentei Ecuadorului si Braziliei. 20 oct.-14 dec. - Congresul Sfintei Aliante de la Verona da mandat Frantei sa intervina în Spania pentru a sprijini pe Ferdinand al VII contra fortelor revo lutionare.

tr-un memoriu, Mihail Sturdza, repre-tant al marii boierimi din Moldova, seste pentru prima data termenul de tservator.

- Expeditie militara franceza în Spania. Ferdinand al VII este restabilit pe tron. - Spania recunoaste independenta statelor latino-americane. 2 dec.-„Doctrina" Monroe.

r. - Mica boierime din Moldova se nge Portii în legatura cu lonita Sandu irdza. - Mica boierime din Moldova prezinta Adunarea Obsteasca un proiect de orme.

- învatamântul particular în Franta intra sub controlul clerului. 19 apr. - Moartea lordului Byron (George Gordon-1788-1824) la Missolonghi, în Grecia.

nfiintarea Conservatorului din Cluj.

apr. - Legi în favoarea fostilor emigranti în perioada revolutiei din Franta. 25 aug. - Independenta Uruguayului. 1 dec. - Moartea tarului Rusiei Alexandru I. Este urmat la tron de catre Nicolae I. dec. - Miscarea decembrista din Rusia.

Rascoala în Oltenia condusa de Ghita jtui si Simion Mehedinteanu. > sept./7 oct. - Semnarea conventiei ruso-omane de la Akkerman.

- Tulburari populare în Franta, ian. - Spania abandoneaza portul Callao, ultima sa posesiune în America de Sud. t? 22 apr. - Otomanii cuceresc Missotonghi. 29 mai - Sultanul Mehmet Aii al Egiptului desfiinteaza corpul de ieniceri si reorganizeaza fortele armate dupa model european.

înfiintarea „Societatii literare", apr. - Anaforeaua boierimii pentru ronomiile Moldovei consolideaza puterea larii boierimi. 7 dec. - Adunarea Obsteasca de la lucuresti protesteaza contra hotarârii Portii le a restitui calugarilor greci administratia nanastirilor închinate.

iun. - Otomanii cuceresc Atena. 24 iun. - Reintroducerea cenzurii în Franta. 6 iul. - Conventia de la Londra. Anglia, Franta si Rusia se decid sa intervina în conflictul din Grecia, oct. - Incidente în relatiile dintre Franta si beiul de Alger. 20 oct. - Batalia de la Navarino (Grecia).

- Epidemie de ciuma în Muntenia si o parte a Moldovei. 14/26 apr.-2/14 sept. - Razboiul ruso-otoman. Principatele sunt ocupate de catre armatele tariste si se instituie o administratie militara rusa în frunte cu Dontele Pahlen.

iun. - Iezuitii sunt exclusi din învatamântul secundar din Franta, aug.-nov. - Expeditie franceza în Moreea. - Uniunea vamala între Rusia si Hessa.

2/14 sept. - Semnarea pacii de la Adrianopol (Edirne) între Rusia si Imperiul Otoman. 7/19 nov. - Generalul rus Pavel Dmitrievici Kiseleff (1788-1872) este numit presedinte al Divanurilor Moldovei si Ţarii Românesti (pâna în 1834).

5 mart. - Acordarea de drepturi pentru britanicii de rit catolic. - Anglia anexeaza Australia de Vest. 14 sept. - Tratatul de pace de la Adrianopol pune capat razboiului ruso-otoman.

- înfiintarea manufacturii de ceramica de la Târgu-Jiu. - la fiinta în Principate militia nationala, nucleu al armatei moderne, -îsi începe activitatea societatea secreta „Constitutia", de la Lugoj. 29 mart.-8 oct. - îsi desfasoara lucrarile Comisia de delimitare a granitei Dunarii. - Fostele raiale otomane revin Princi patelor. 30 mart. - încheierea lucrarilor de ela borare a Regulamentelor Organice, apr. - Divanurile de la lasi si Bucuresti aproba proiectul de lege privind orga nizarea armatei.

iul. - Expeditie franceza în Algeria, care este ocupata militar. 25 iul. - Publicarea, în Franta, a Ordonantelor privind dizolvarea Camerelor, modificarea sistemului electoral, suprimarea libertatii presei. 27-29 iul - „Cele trei zile glorioase" la Paris; lupte pe baricade; Bourbonii sunt înlaturati. începe „Monarhia din iulie" (familia d'Orleans). Este o guvernare constitutionala. 25 aug. - Insurectia din Belgia contra dominatiei olandeze. 29 nov. - Revolutie la Varsovia. 20 dec - Conferinta internationala de la Londra garanteaza independenta si „vesnica neutralitate" a Belgiei.

-Recensamânt general al populatiei din Principate. - Rascoala taraneasca în Moldova, mai-oct. - Adoptarea Regulamentelor Organice în Moldova si în Ţara Româ neasca, un. - Epidemie de holera în Principate.

7 febr. - Trupele tariste patrund în Polonia. - Razboi între Imperiul Otoman si Egipt. 21-24 nov. - Revolta tesatorilor din Lyon.

25 febr. - Polonia devine o provincie a Imperiului Rusiei. -Otto de Bavaria este proclamat rege al Greciei (Otto I). - Tulburari republicane în Franta.

-Poarta recunoaste Principatelor dreptul de navigatie sub pavilion propriu. -Constituirea „Societatii filarmonice" din Bucuresti.

mai - Poarta cedeaza Siria catre Egipt prin tratatul de la Kutahya. - începutul razboiului civil în Spania, iul. - Tratatul de la Unchiar-lskelesi între Imperiul Otoman si Rusia. - Constituirea uniunii vamale Zollverein în Germania.

- Primul vas românesc construit la Giurgiu ancoreaza la Constantinopol. 11/23 febr. - Ciocniri între studentii de la Cluj si soldatii din trupele habsbur-gice. 22 mart./3 apr. - Poarta numeste, cu acordul Rusiei, noi domni în Principate -Mihail Sturdza în Moldova si Alexandru Ghica în Ţara Româneasca. -Ia nastere societatea secreta revo lutionara condusa de polonezul Adolf David.

9-13 apr. - Tulburari populare la Lyon. 13-14 apr. - Insurectie republicana la Paris. - Anglia proclama libertatea sclavilor, -începutul asezarii burilor în Africa de Sud.

primele experiente cu masini PanteJimon. a la Paris „Cercul revolutionar

i - Inaugurarea cursurilor Mihailene de la lasi. încheierea unei conventii între Ţara Româneasca cu privire la -nertului si extradarea fugarilor.

28 iul-Atentat contra lui Louis Philippe regele Frantei. -Guvernarea autoritara a lui Rosas în Argentina.

17 febr. - CraGovia (Polonia) este ocupata de trupele ruse, austriece si prusace. - Independenta Texasului, care se rupe de Mexic. 29/30 oct. - încercarea lui Ludovic Napoleon de a prelua puterea în Franta.

;apata statutul de porto-franco. •ecunoaste vaselor muntene si Î dreptul de a naviga pe Marea

-începutul domniei reginei Victoria în Anglia.

unctiune, la Zlatna, prima masina n Transilvania. Sub presiunea Portii, Adunarea i a Ţarii Românesti voteaza Aditional, conform caruia orice constitutionala se putea realiza :ordul Rusiei si al Portii.

12 febr. - Tratat între Franta si Haiti. - Depunerea unei petitii de catre lucratorii din Birmingham (Anglia) în care se solicitau drepturi sociale si politice.

ia Confederativa din Moldova e comisul Leonte Radu. - Constituirea de catre studentii ati la studii la Paris a „Societatii atatura poporului român".

- Olanda recunoaste independenta Belgiei - Agitatii republicane la Paris. 1839-1842-Razboi între India si Afganistan. 1839-1851-Razboi între Argentina si Uruguay.

istituirea, în Ţara Româneasca, a stati secrete condusa de boierul Mica) Filipescu. Conducatorii sai a un program politic, dar sunt i condamnati la pedepse grele

4 apr. - Anglia declara razboi Chinei, începe primul „razboi al opiului". 15 iul. - Anglia, Austria, Prusia si Rusia se decid sa sprijine Poarta contra Egiptului - Anglia ocupa Noua Zeelanda. -Prin tratatul de la Londra Mehmet Aii controleaza Egiptul si Sudanul. 18 oct.-14 dec. - Aducerea de per insula Sfânta Elena si depunerea la Paris a ramasi telor pamântesti ale lui Napoleon Bonaparte.

bazele unor noi stabilimente în Principate.

13 iul. - Conventia de la Londra stabileste regimul navigatiei prin strâmtoriie Bosfor si Dardanele. - Sultanul otoman recunoaste lui Mehmed Ah guvernarea ereditara în Egipt.

- Dieta maghiara voteaza un proiect de lege prin care urma sa se introduca, în mod progresiv, limba maghiara în locul celei latine, în justitie si administratie, si a celei române, în scoala si biserica. 7 oct.- Poarta îl revoca pe Alexandru Ghica ca domn al Ţarii Românesti. 20 dec. - Gheorghe Bibescu (1805-1873) este ales domn al Ţarii Românesti.

- Esecul patrunderii englezilor în Afga nistan. 29 apr. - Tratatul de la Nankin pune capat „razboiului opiului".

- La Tunari functioneaza prima tesatone mecanica din Ţara Româneasca. 15 febr. - Consistonul de la Blaj cere Episcopului loan Lemeny (1780-1861) sa faca demersuri Ja Viena pentru neaplicarea legii cu privire la folosirea limbii maghiare votata de dieta de la Pressburg. - Se înfiinteaza societatea secreta „Fratia".

- Anglia anexeaza noi teritorii în India. 27 iul. - Acord prin care piata Chinei este deschisa comertului european. - Intensificarea luptei pentru unitatea nationala a Italiei.

-Gheorghe Bibescu decreteaza eman ciparea tiganilor statului, autoritatilor publice si ai manastirilor închinate. Un decret asemanator este dat în Moldova de catre Mihail Sturdza (1795-1884). - Se desfasoara miscarea nationala din Banat condusa de Eftimie Murgu.

12 sept. - întâlnirea de la castelul Windsor între regina Victoria, a Angliei si Louis Philippe, regele Frantei. 24 oct. - Tratat comercial între Franta si China.

-Se introduce, în Ţara Româneasca, cultivarea rapitei pentru fabricarea uleiului. 14 febr. - Fondarea la Bucuresti a .Asociatiei literare a României". 2/14 dec. - Se pun bazele, la Paris, ale „Societatii studentilor români".

- Mare foamete în Irlanda. -Texasul este reunit cu Statele Unite ale Americii.

- Intra în functiune, la Resita, primele laminoare actionate de masini cu aburi, -în Ţara Româneasca începe construirea unui important sistem de drumuri, nov. 1847 - Sesiune a Dietei Transilvaniei care voteaza un nou urbariu (lege agrara) defavorabil taranilor iobagi, -înfiintarea „Asociatiei patriotice" din Moldova.

- Marea Britanie adopta politica economica a liberului schimb, -începutul razboiului între S.U.A. si Mexic în legatura cu stapânirea Texasului. 11 nov. - Cracovia este anexata Imperiului Habsburgic.

ian. - Arestarea Ecaterinei Varga, con ducatoarea actiunilor de protest a motilor de pe domeniul Zlatnei.

- Independenta Liberiei. - Se descopera aur în California, nov. - Conflict, în Elvetia, între cantoanele catolice si cele protestante.

ttra în vigoare o conventie între

si Moldova cu privire la

a vamii între cele doua tari, cu

arii.
t. - Nobilimea maghiara cere Transilvaniei la Ungaria, îrt. - Proclamatia lui Simion jrin care românii din Transilvania nati sa se ridice la lupta pentru drepturilor lor.

3 apr. - Adunarea de la lasi. Se etitiunea-proclamatiune". revolutionara în Ţara Româ-

>r - Prima adunare politica a
de la Blaj.
i mai - Marea Adunare Nationala Câmpia Libertatii de la Blaj. Se 'etitia nationala", ■i ale românilor din Banat, nai - Revolutionarii moldoveni la Brasov redacteaza „Printipiile Dentru reformarea patriei", tai - Dieta de la Cluj voteaza,

vointei românilor, anexarea aniei la Ungaria.

. - Adunarea de la Islaz. Se adopta natia de la Islaz".

iun. - Formarea unui guvern iu la Bucuresti.

te ale puterii revâlutionare în Ţara sasca. /"IO iul. - Trupele tariste ocupa
ui. - Nota a guvernului tarist prin au dezavuate tendintele de unitate la ale românilor. )rp militar otoman trece Dunarea la
'9 aug. - Formarea Locotenentei
sti în Ţara Româneasca.
ilegatie munteana duce tratative la
Se publica la Cernauti „Dorintele II Nationale din Moldova", icre asupra populatiei românesti din vania.
6/28 sept. - A treia Adunare ala de la Blaj.

12 ian. - Revolutie la Palermo. 2 febr. - Tratatul de la Guadelupa Hidalgo pune capat razboiului dintre Mexic si S.U.A. - Constitutii noi în statele italiene. 22-24 febr. - Lupte pe baricade la Paris, -înlaturarea „Monarhiei din iulie".

24 febr. - Piemontul declara razboi
Imperiului Habsburgic.
25 febr. - Proclamarea republicii în Franta.
27 febr. - Crearea atelierelor nationale în
Franta.

5 mart - Introducerea votului universal în

Franta.

mart. - Revolutii la Viena, Venetia, Berlin,

Milano, Miinchen.

apr. - Stabilirea de guverne revolutionare
în Italia.

4 mai - Se reuneste la Paris Adunarea

Nationala a Frantei.

18 mai - Deschiderea lucrarilor

Parlamentului de la Frankfurt.

29 mai - Instaurarea unui guvern provizoriu

în Cehia.

22-28 iun. - Lupte de baricada la Paris.

Generalul Cavaignac devine sef al puterii

executive.

25 iul. - Habsburgii înfrâng la Custozza

(Italia) pe Carol Albert, regele Piemontului.

2 dec. - împaratul habsburg Ferdinand I

abdica. îi succede Franz losef (Francisc

losif) (1848-1916).

7 dec. - începutul ostilitatilor militare între

Habsburgi si trupele revolutionare

maghiare.
10 dec. - Ludovic Bonaparte (viitorul

împarat Napoleon al lII - 1852-1870)

este ales presedinte al Frantei.

ii

13/25 sept. - Otomanii forteaza intrarea în Bucuresti în ciuda rezistentei populare. 25 sept./7 oct. - Exilarea conducatorilor revolutiei din Ţara Româneasca, dec. - începe ofensiva maghiara în Tran silvania, care este ocupata, cu exceptia zo nei Muntilor Apuseni, pâna în martie 1849. - Rezistenta motilor din Apuseni, condusa de Avram lancu.

20 febr./4 mart. - Constitutia imperiala din 1849 recunoaste o autonomie limitata Transilvaniei. 22 apr.-4 mai - 24 apr.-6 mai - Tratative între Avram lancu si loan Dragos.